101 lat temu obroniliśmy Lwów

1
Uroczysta msza święta w kościele Świętej Rodziny w Tychach, 24.11.2019 r.; fot. (icz)
Reklama

Dzisiaj (24 listopada) w kościele Świętej Rodziny w Tychach odbyła się uroczystość upamiętniająca 101 rocznicę heroicznej, zwycięskiej walki o Lwów, prowadzonej przez Polaków. Walczono z Ukraińcami.

Uroczystość zorganizowaną przez tyski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Miejskie Centrum Kultury w Tychach rozpoczęła o godz. 12.00 msza święta odprawiona w kościele Świętej Rodziny w Tychach za poległych obrońców Lwowa z 1918 r., za Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich, za powstańców śląskich i wszystkich żołnierzy polskich poległych w obronie Ojczyzny. Modlono się również za nieżyjących już i żyjących członków tyskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Romana Oleska, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej TMLiKPW oddział Tychy, pięć minut przed rozpoczęciem mszy św. przedstawiła krótką historię obrony Lwowa sprzed 101 lat: 1 listopada 1918 r., a więc u kresu I wojny światowej, miasto Lwów, należące do Austro-Węgier, zajęli Ukraińcy. W 200 tysięcznym Lwowie mieszkało wówczas ok. 170 tys. Polaków i tylko 20 tys. Ukraińców, ale na skutek polityki austriackiego zaborcy, sprzyjającego Ukraińcom, stacjonowało tu w służbie  C.K. ok. 2 tys. żołnierzy ukraińskich i tylko ok. 800 żołnierzy polskich. Do walki o Lwów z Ukraińcami stanęła polska ludność cywilna. Z bronią w ręku walczyli gimnazjaliści (nazwani później Orlętami), studenci, przedstawiciele inteligencji i robotnicy. Lwów udało się obronić. Sprawę definitywnie rozstrzygnęło przybycie na odsiecz walczącym we Lwowie Polakom regularnej armii polskiej. Pamiątką tamtych dni w Lwowie jest Cmentarz Obrońców Lwowa, a w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie spoczywa obrońca Lwowa z 1918 r., którego ciało ekshumowano z bezimiennej mogiły i przewieziono do stolicy Polski.

Po mszy świętej, w kościele Świętej Rodziny odczytano Apel Poległych. Janina Półtorak, prezes tyskiego oddziału TMLiKPW złożyła sprawozdanie z pomocy udzielonej rodakom na Wschodzie; przed kościołem prowadzono kolejną kwestę na ten cel.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele służb mundurowych. Władze miasta Tychy reprezentował Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów. Kompanię honorowa wystawił ZDZ Katowice LO Mundurowe w Tychach. Śpiewał chór Cantate Deo.

Reklama

tekst i fot.: (icz)

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj