Autobusy na metan z kopalń?

0
Wystąpienie Andrzeja Kowola, prezesa PKM Tychy; fot. JJ
Reklama

W czwartek 9 czerwca w Tychach w auli byłej WSZiNS rozpoczęła się dwudniowa konferencja pt. „Metan jako paliwowe multi-źródło w transporcie i gospodarce komunalnej. Energetyczne wykorzystanie osadów ściekowych”. Naukowcy i praktycy rozmawiają o wykorzystaniu biogazu jako źródła zasilania i energii. 

Jako pierwszy mówił Andrzej Kowol, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach, w którym co trzeci autobus napędzany jest gazem CNG. Pierwsze autobusy gazowe PKM Tychy kupił w 2006 r. Było to 18 używanych pojazdów marki Volvo. W latach 2011-2012 kupiono kolejnych 31 używanych autobusów gazowych. Natomiast w zeszłym roku PKM nabył 36 nowych gazowych MAN-ów oraz napędzanego CNG mikrobusa mercedesa sprintera.

Dziś tyski PKM jest liderem w kraju, jeśli chodzi liczbę autobusów napędzanych gazem CNG. Ma ich 75. To co trzeci pojazd w taborze PKM. Drugie miejsce ma MPK w Rzeszowie (70 sztuk), a trzecie Częstochowa (40). W tym zestawieniu Warszawa jest dopiero szósta (35), a Kraków 18. (5 sztuk). Ponadto PKM ma własną stację tankowania CNG, których w Polsce jest zaledwie 26.

Podczas konferencji Andrzej Kowol, prezes PKM mówił, że dla ekologicznego rozwoju komunikacji publicznej duże rezerwy tkwią w metanie uwalnianym z pokładów kopalnianych. – Dziś to odpad, który szkodzi środowisku. Dziennie z kopalń wydostaje się od 100 tys. metrów sześciennych do nawet 1 000 000 m sześc. metanu. Ten gaz chętnie byśmy wykorzystali w naszych autobusach, oczywiście po oczyszczeniu i sprężeniu – mówił A. Kowol.

Reklama

Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach mówił o wykorzystaniu biogazu ze ścieków do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Energią z biogazu zasilana jest w 100 proc. oczyszczalnia ścieków w Urabanowicach. Obecnie powstaje też instalacja, która będzie dostarczała biogaz do tyskiego aquaparku. Po obróbce w stacji uszlachetniania, za pomocą dwóch agregatów kogeneracyjnych (o mocy 400 kW każdy), biogaz zostanie zamieniony w energię elektryczną i ciepło potrzebne aquaparkowi.

Podczas konferencji w czwartek, 9 czerwca odbywały się równocześnie dwa panele dyskusyjne: „PKM Tychy -metan jako paliwowe multi-źródło w transporcie” oraz „Energetyczne wykorzystanie osadów ściekowych”.

Jutro uczestnicy konferencji zobaczą stację sprężania gazu CNG dla autobusów w bazie PKM oraz zwiedzą oczyszczalnię ścieków w Urbanowicach, szczególnie pod kątem instalcji wytwarzania i wykorzystania biogazu. W planie jest również przejazd do Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu (instalacja zgazowania węgla „Gazela”).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj