Bojszowianin Dawid Tomala mistrzem olimpijskim!

1
Dawid Tomala na mecie; fot. screen TVP

Dawid Tomala sensacyjnie został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 kilometrów! Chodziarz z Bojszów okazał się najlepszy ze wszystkich startujących zawodników, prowadząc samotnie od 30 kilometra. To czwarty złoty medal na trwających igrzyskach w Tokio dla Polski i zdecydowanie największy sukces w karierze 31-latka.

Od początku zawodów prowadził Yadong Luo, który jednak po 22 kilometrach został wchłonięty przez resztę zawodników. Od tamtej pory szeroka czołówka szła w grupie, aż do 30 kilometra, kiedy Tomala postanowił urwać się reszcie.

Złoty medalista narzucił bardzo wysokie tempo, a jego przewaga rosła aż do 3 minut i 11 sekund po 44 kilometrach. Zawodnik AZS AWF Opole wykorzystał pasywność rywali – jak już uformowała się grupa pościgowa, która pognała za Polakiem, to okazało się za późno. Przewaga Tomali w końcówce zaczęła topnieć, ale nic nie przeszkodziło mu w zgarnięciu złotego medalu z czasem 3 godziny 50 minut i 8 sekund.

Złoto Tomali to jedna z największych sensacji w historii polskich występów na igrzyskach olimpijskich. Jego najlepszy wynik w sezonie, 3 godziny 49 minut i 23 sekundy z mistrzostw Polski w słowackich Dudincach, był dopiero 24. na tegorocznych listach najlepszych wyników na świecie.

Wygrana na olimpijskiej trasie to również czwarte w historii polskie złoto w chodzie na tym dystansie – wszystkie trzy poprzednie zdobył Robert Korzeniowski, kolejno w Atlancie 1996, Sydney 2000 i Atenach w 2004 roku.