Czysta woda, czysta energia…

0
Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. fot. Patryk Pyrlik/UMWS
Reklama

W Muzeum Zamkowym w Pszczynie 30 września odbyła się̨ konferencja „Think Eco! Forum: Czysta woda, czysta energia, czysta Polska”. To jedno z wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbywa się pod hasłem Back to Business.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele zarządu województwa, samorządowcy, parlamentarzyści i podmioty reprezentujące sektor MŚP. Dyskutowali m.in. o energetyce, zielonej energii, ekologicznych miastach, fotowoltaice, elektromobilności oraz gospodarce odpadami.

– Województwo Śląskie to idealne miejsce na tego typu spotkania. Nasze region jest najdynamiczniej rozwijającym się w kraju. Dyskusje o kierunkach tego rozwoju są o tyle ważne, że to właśnie na nich budujemy przyszłe programy. W ciągu najbliższych dziesięciu lat nasz region ma przejść wielkie przeobrażenia w związku z polityką Zielonego Ładu. Czerpiemy też z doświadczeń innych, wiemy, że nie będzie to łatwy proces. Tych zmian trzeba dokonać wspólnie. Tworzymy dobre projekty, za które jesteśmy chwaleni w Brukseli, co jest bardzo dobrym prognostykiem, że uda nam się cały cykl zmian przeprowadzić z sukcesem – mówił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu to – jak informuje Urząd Marszałkowski w Katowicach – plan zbudowania gospodarki nowoczesnej, neutralnej wobec klimatu, a jednocześnie konkurencyjnej. Wiążą się z tym inwestycje i innowacje wspierające zieloną transformację gospodarki i ich finansowanie. Plan tej ekologicznej przyszłości przyjęto w grudniu ubiegłego roku. Zawarte są w nim działania umożliwiające bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, powstrzymaniu zmiany klimatu, przeciwdziałaniu utracie różnorodności biologicznej i zmniejszeniu poziomu zanieczyszczeń. Europejski Zielony Ład dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, w szczególności transportu, energii, rolnictwa, obiektów budowlanych oraz takich gałęzi przemysłu, jak przemysł stalowy, cementowy, teleinformatyczny, tekstylny i chemiczny.

W trakcie konferencji burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol podpisał intencyjną umowę ze spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach w zakresie technologii wodorowych oraz opracowania koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru, który może zostać wykorzystany między innymi na potrzeby ciepłownictwa systemowego.

Reklama

– Dzisiaj Pszczyna poczyniła kolejny duży krok w stronę gminy zeroemisyjnej. Realizacja projektu pozwoli: zredukować smog, uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i gazu, stworzyć nowe możliwości dla innowacyjnego i ekologicznego przemysłu. Dodatkowo wodór będzie stopniowo wprowadzany jako paliwo w transporcie publicznym – zapowiada burmistrz Dariusz Skrobol.

– Unikatowy w skali kraju projekt, który opiera się na wodorze, to idealne rozwiązanie dla Pszczyny, dlatego bardzo cieszę się, że będziemy liderem w nowych rozwiązaniach technologicznych czystego powietrza – dodaje. Prawie całe przedsięwzięcie  ma być sfinansowane ze środków unijnych.

(r), źródło: UMWS, UM Pszczyna, Starostwo Powiatowe w Pszczynie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj