Dlaczego odbiór mieszkania lub domu warto powierzyć profesjonalistom

0
Reklama

Deweloper buduje dla ciebie mieszkanie lub dom? Sen z powiek spędza ci niepewność, co do jakości prac budowlanych? A może nie rozumiesz wszystkich zapisów umowy? Warto te kwestie powierzyć profesjonalistom, którzy przeanalizują dokumenty i dokonają odbioru technicznego lokalu. Nie ma bowiem nowo wybudowanej nieruchomości bez usterek, a niektóre firmy budowlane stosują wobec klientów różne sztuczki.

Odbiór techniczny to jedyna szansa na wskazanie deweloperowi usterek i niezgodności z umową, dlatego warto zaufać doświadczonym inżynierom budownictwa oraz prawnikom. Takich zatrudnia m.in. firma Pewny Lokal z Warszawy, ogólnopolski lider na rynku odbiorów technicznych. Firma odbiera mieszkania i domy w całej Polsce – do Krakowa po Gdańsk.

Usterki normą

Obecność usterek w odbieranym lokalu jest normą. Ważne, aby je zlokalizować, a następnie wpisać do protokołu odbioru, na którego podstawie, po ich uznaniu, deweloper usunie istniejące w mieszkaniu wady. Zgodnie z ustawą deweloperska firma ma 14 dni na odniesienie się do zauważonych nieprawidłowości oraz 30 dni na usunięcie tych uznanych przez siebie.

Jak może wyglądać odbiór mieszkania w Warszawie opowiada Anna Żalek, klientka firmy Pewny Lokal: – Zleciłam profesjonalistom odbiór techniczny mieszkania w nowej kamienicy w dzielnicy Praga Północ. Na odbiór przyszedł pan Robert. Wytknął deweloperowi ponad 40 usterek (mieszkanie dwupokojowe), a sam odbiór trwał ponad dwie godziny. Inżynier sprawdził skrupulatnie wszystkie elementy wykończenia, a na koniec wykonał badanie kamerą termowizyjną oraz laserem krzyżowym.

Przedstawiciel dewelopera powiedział, że naprawa usterek zajmie co najmniej trzy tygodnie i będzie wymagała kilkudziesięciu godzin pracy generalnego wykonawcy. Ponadto zaistniała konieczność wymiany dwóch szyb w oknach, ponieważ liczba i wielkość rys przekraczała dopuszczalne normy.

Reklama

Dzięki odbiorowi mieszkania z inżynierem zaoszczędziłam dobre kilkanaście tysięcy złotych (dziesiątki godzin pracy, za które musiałbym zapłacić swojej firmie wykończeniowej plus koszt szyb).

Odchyłki od norm

Pani Ania wspomniała o występujących w jej mieszkaniu usterkach przekraczających dopuszczalne normy budowlane. Jednak odbiór mieszkania dopuszczalne odchyłki przewiduje. Co to oznacza?

Wyjaśnia to dr Piotr Semeniuk, specjalista prawa nieruchomości z firmy Pewny Lokal: – Podczas odbioru mieszkania lub domu nasi inżynierowie sprawdzają zgodność nieruchomości z normami budowlanymi (zawartymi przede wszystkim w rozporządzeniu ministra budownictwa). W praktyce najwięcej czasu zajmuje nam zweryfikowanie mieszkania lub domu pod kątem norm mówiących o tzw. odchyłkach, czyli dopuszczalnych: krzywiznach kątów, nierównościach ścian oraz odchyleniach od pionu i poziomu.

Na co warto zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera

Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie deweloper zaprasza nabywców do przeprowadzenia odbioru nabytych w ramach inwestycji lokali. Jak już wspomnieliśmy, na sam odbiór warto stawić się ze wsparciem, najlepiej w postaci inspektora nadzoru budowlanego lub inżyniera.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • jakość wylewek (ewentualne ubytki, wilgotność, poziom),
  • tynki (kąty proste, odchyłki od płaszczyzny, zawilgocenia),
  • stolarkę okienną i drzwiową (usterki mechaniczne, poziomy, szczelność),
  • instalacje (głównie pod kątem zgodności ich rozmieszczenia z umową),
  • balkon,
  • przynależności (miejsce postojowe, komórka lokatorska – pod kątem obecności ewentualnych usterek),
  • metraż (zgodność ze wskazaną w umowie deweloperską normą pomiaru powierzchni, powierzchnia lokalu i przynależności).

Jeżeli nie mamy możliwości pojawienia się na nim osobiście, możemy wskazać pełnomocnika, który odbiór przeprowadzi w naszym imieniu. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, których obowiązki zawodowe są napięte lub dla tych, którzy zainwestowali w lokal z dala od swojego obecnego miejsca zamieszkania.

Taka opcja przypadła do gustu Markowi Wałkowieckiemu, kiedy czekał go odbiór mieszkania we Wrocławiu. – Lokal kupiłem jako inwestycja i chciałem bardzo dokładnie sprawdzić dewelopera. Jednocześnie nie chciałem tracić swojego czasu. Cały proces obsługi miał miejsce zdalnie: od zrealizowania płatności, dostarczenia dokumentów, podpisania pełnomocnictwa aż po przesłanie mi raportu po odbiorze. Usterek było łącznie kilkanaście, najpoważniejszą z nich były złe wymiary wnęki, w której planowałem umieszczenie wanny (ostatecznie zmieniłem projekt wykończenia z architektem, a deweloper w ramach rekompensaty zaproponował zwrot 5 tys. zł).

Koszty odbioru

Mieszkanie, szczególnie w dużych aglomeracjach, jak Warszawa czy Trójmiasto, to koszt nawet miliona złotych. Warto więc rozważyć wydanie stosunkowo niedużych pieniędzy, aby sprawdzić jego jakość. Tym bardziej, że usuwanie usterek na własny koszt może być kosztowne. Firmy zajmujące się odbiorami technicznymi dokonają wyceny takiej usługi. Na przykład odbiory mieszkań w Gdańsku zaczynają się już od 199 zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here