Dziś ruszyła na dobre demolka ZEG-u

0
30-metrowa koparka w akcji; fot. Gemar SC
Reklama

Trwa rozbiórka byłego budynku Zakładu Elektroniki Górniczej. Dziś demolka wieżowca rozpoczęła się na dobre. Na plac rozbiórki wjechała koparka z  30-metrowym wysięgiem. 

Jak informuje nas Tomasz Skarżyński z firmy rozbiórkowej Gemar SC ze Strzyżowic, ze względu na to, że do rozbieranego budynku przylega czynna hala produkcyjna rozbiórka górnych pięter do tej pory wykonywana była za pomocą minikoparek.

Jesienią 2016 r. zakończyła się rozbiórka niskiego budynku, w którym mieścił się bank, a w listopadzie 2016 r. zdemontowano i zabezpieczono ścianę frontową z zabytkową mozaiką układów scalonych autorstwa Franciszka Wyleżucha. Na razie przechowywana jest ona na placu rozbiórki, a docelowo znajdzie swoje miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 4 (dawniej ZEG-owskiej, w której kształceni są m.in. elektrycy, elektronicy i informatycy).

Przypomnijmy, że na wniosek prywatnego inwestora – poznańskiej spółki AMJ Investment – decyzję o wyburzeniu obu ZEG-owskich wieżowców wydał Urząd Miasta w Tychach. Jak informowała nas Ewa Grudniok, w lutym 2015 r. Urząd Miasta wydał decyzję ustalającą warunki zabudowy dla obiektu handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą techniczną i miejscami parkingowymi.

Reklama

Symboliczny jest fakt, że właściwa rozbiórka budynku rozpoczęła się w czasie, kiedy w Muzeum Miejskim w Tychach otwarto wystawę poświęconą twórczości architekta Marka Dziekońskiego, projektanta wieżowców ZEG-u. Dziekoński w Tychach zaprojektował m.in. budynek lodowiska, Klubu Górniczego NOT, a we Wrocławiu gmachu Panoramy Racławickiej (wraz z żoną).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here