Historia z fotografii. Butelki z rozlewni oberżysty Krebsa

0
Butelki i porcelanowe korki z rozlewni Adolfa Krebsa; fot. Janusz Miś
Reklama

Na zdjęciach butelki z rozlewni pszczyńskiego restauratora i oberżysty Adolfa Krebsa z Pszczyny. Nieprzypadkowo widnieje na nich charakterystyczny symbol raka.

Krebs po niemiecku znaczy „Rak”. Adolf Krebs był restauratorem, producentem wody mineralnej, win, lemoniad i oranżad. Swój interes prowadził od początków XX wieku do połowy 1920 roku. Niestety nie zachowało się wiele śladów jego działalności.

Krebs stał na pewno na czele związku oberżystów i szynkarzy z Pszczyny w 1914 roku. Wiadomo, że od stycznia 1917 roku wprowadził kaucję za butelki z powodu ich notorycznego nieoddawania przez klientów. Brakowało ich kilka tysięcy, a na to żaden kupiec nie mógł sobie pozwolić. Jakie zatem nasuwają się wnioski?

Nie była to mała firma, skoro mogła mieć swoje własne butelki z logo oraz mogła poradzić sobie ze stratą aż kilku tysięcy ich sztuk. W roku 1920 Krebs sprzedał rozlewnię Edwardowi Kalinowskiemu. Prawdopodobnie nie na rękę były mu zmiany ustrojowe, które wisiały nad Górnym Śląskiem. Niedługo potem wyprowadził się do niemieckiego wówczas Wrocławia.

Do tej pory butelki czy też same porcelanki (porcelanowe korki) można przypadkiem odnaleźć w wielu miejscowościach dawnej ziemi pszczyńskiej, zachowało się ich prawdopodobnie kilkadziesiąt do naszych współczesnych czasów.

Reklama
Fot. Janusz Miś

Janusz MIŚ, projekt „Międzyrzecze, ratujemy śląskie historie”

Korzystałem z artykułu Małgorzaty Tomczykiewicz pt. Pszczyna przed 100 laty w miejscowej prasie (styczeń-marzec 1914 rok), „Głos Pszczyński” nr 16 z 7.11.2014 r.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj