Historia z fotografii. Strażacy ze starej kopalni „Piast”

0
Strażacy ze starej kopalni „Piast” w Lędzinach, 1952 r.; fot. zbiory Janusza Misia
Reklama

To pamiątkowe zdjęcie grupy strażaków starej kopalni „Piast” w Lędzinach. Druhowie sfotografowali się na tle wozu gaśniczego. Na drzwiach samochodu widać napis „Straż Pożarna”, górnicze młotki, a pod nimi fragment napisu „Szyb”.

Zwróćmy uwagę na różnorodny ubiór oraz wojskowe hełmy – polskie i niemieckie. To improwizacja typowa dla lat powojennych, kiedy brakowało wielu rzeczy. Różnorodny jest także wiek strażaków, od tych bardzo młodych po ludzi po czterdziestce. Samo zdjęcie wykonano 1952 r.

Kopalnia „Piast” w Lędzinach powstała w  miejscu dawnych szybów „Radości Henryka” (Heinrichsfreude), należących do księcia pszczyńskiego. Były one eksploatowane w latach 1843-45. Na nowo kopalnię otwarto w 1893 r. pod nazwą „Matylda”. W czasie, gdy znalazła się w granicach Polski, przemianowano ją na „Henryk”, a od 1926 „Szyby Piast”. Od założenia do końca lat 30. XX w. była to kopalnia prywatna, należąca do księcia. Po wojnie upaństwowiono ją i w 1972 r. włączono do kopalni „Ziemowit.

Pozostałości lędzińskiego „Piasta” znajdują się po dziś przy ulicy Lędzińskiej. Stare budynki zostały częściowo przebudowane i stały się obiektami użyteczności publicznej (Centrum Usług Społecznych z Dziennym Domem Pomocy, klubem seniora i mieszkaniami chronionymi), choć wprawne oko z pewnością dostrzeże ich pierwotne przeznaczenie.

Janusz MIŚ, projekt „Międzyrzecze ratujemy śląskie historie”

Reklama

Fotografia: ze zbiorów autora

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj