Jak długo rodziny czekają w Tychach na mieszkanie komunalne

0
Tychy, bloki na osiedlu C; fot. ZB
Reklama

W ubiegłym roku za ok. 1,75 mln zł Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach wyremontował 107 wolnostanów, czyli mieszkań, które opuścili najemcy. Mieszkania te, jak zapewnia UM Tychy, zostały już udostępnione nowym lokatorom. W zależności od liczebności rodziny realizowane są w tym względzie wnioski złożone w 2016 roku (rodziny wieloosobowe) i 2018 roku.

– Wolnostany, to lokale od osób, które przestały w nich mieszkać lub nie spełniały warunków do wynajmu (np. nie płaciły lub miały tytuł do innego lokalu) – mówi Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – Miasto musi taki lokal przejąć, sprawdzić jego stan techniczny, ocenić i wycenić koszty remontu doprowadzającego lokal do oczekiwanego standardu. W Tychach mieszkania znajdują się w nieruchomościach administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Co roku MZBM w Tychach przeprowadza remonty wolnostanów. Lokale te są następnie udostępniane mieszkańcom Tychów, oczekującym na przydział mieszkania lub kwalifikującym się do najmu socjalnego.

W 2019 r., jak słyszymy, wykonano 115 remontów wolnostanów, a w 2020 r. wyremontowano 107 takich mieszkań. Rzecznik UM Tychy informuje, że wszystkie wyremontowane wolnostany na bieżąco przekazywane są nowym najemcom, zgodnie ze wskazaniem Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miasta Tychy; obecnie otrzymują je osoby samotne i rodziny dwuosobowe, które złożyły wnioski w 2018 roku oraz rodziny trzy, cztero i pięcioosobowe, których wnioski wpłynęły do Urzędu Miasta Tychy w 2016 roku.

– Wolnostany remontujemy systematycznie, w ubiegłym roku  wykonaliśmy prace w budynkach na osiedlach A, B, C, D, E, F oraz na obrzeżach miasta, przy ulicach: Leśnej, Świerkowej, Browarowej, Katowickiej – mówi Agata Goc, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Tychach. –  Średnia powierzchnia tych lokali wynosi ok. 35 metrów kwadratowych; zwykle to mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Czasem, choć znacznie rzadziej, zdarzają się czteropokojowe.

– Każde miasto boryka się z problemem braku wystarczającej liczby lokali mieszkalnych, dlatego ważne jest to, by wykorzystywać zasoby, które posiadamy – dodaje Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów do spraw zrównoważonego rozwoju. – Mieszkania te są przeznaczone dla osób z mniejszymi dochodami, czasem dla nich to jedyna szansa na własne „cztery kąty”. Co więcej, często remontując wolnostan poprawiamy  stan techniczny całego obiektu np. wymieniając instalacje wewnętrzne.

Reklama

25 stycznia 2021 r. rzecznik UM Tychy skorygowała wcześniej podaną informację dotyczącą realizacji wniosków o przydział mieszkania dla osób samotnych i rodzin dwuosobowych – stąd zmiana wcześniej podanego w artykule roku 2019 roku na rok 2018.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj