Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej

0
Od lewej: Stanisława Pistelok, Józefa Waliczek, Maria Grygierzec, Anna Skrzypiec, Agnieszka Kieloch, Joanna Wiktorko, fot. powiat pszczyński
Reklama

Stanisława Pistelok, Józefa Waliczek, Maria Grygierzec, Agnieszka Kieloch, Anna Skrzypiec, Joanna Wiktorko zostały uhonorowane „Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej”. Wyróżnienie przyznawane jest w powiecie pszczyńskim wyjątkowym kobietom – kreatywnym, aktywnym, przedsiębiorczym, które są inspiracją dla innych i z powodzeniem godzą wiele ról. Gala odbyła się 24 września w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Stanisława Pistelok, fot. powiat

Tytuł Kobiety Społecznej otrzymała Stanisława Pistelok od lat pielęgnująca pamięć o Polakach, którzy przeszli piekło zsyłki na Sybir. Urodziła się na Syberii. Jej pierwsze lata życia to głód, zimno, strach i bieda. Swoją działalność społeczną rozpoczęła po roku 1989. Od 1999 r. jest przedstawicielem Koła Związku Sybiraków na Pszczynę i okolice. Jest także prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koła Miejskiego w Pszczynie. Przez 9 lat była przewodnikiem Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie. Przeprowadziła dziesiątki spotkań w szkołach, bibliotekach i innych instytucjach dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, była inicjatorką wykładów otwartych poświęconych tematyce sybirackiej oraz pomysłodawczynią i współorganizatorką wystaw historycznych o Sybirakach.

Józefa Waliczek, fot. powiat

Tytuł Kobiety Społecznej otrzymała także Józefa Waliczek, inicjatorka wydarzeń charytatywnych, na co dzień nauczyciel w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie i radna RG Miedźna. W ostatnim czasie zaangażowała się w pomoc dzieciom chorującym na SMA. Inicjowała akcje wspomagające zbiórki środków na leczenie Maciusia Cieślika, a obecnie angażuje się w zbiórki dla Filipka Cholewy. Wspiera działalność Ośrodka Matka Boża Różańcowa z Pszczyny, włącza się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z wielką pasją promuje tradycje i zwyczaje ziemi pszczyńskiej.

 

Agnieszka Kieloch, fot. powiat

Agnieszka Kieloch, działaczka społeczna z Pielgrzymowic, została Kobietą Sztuki i Kultury. To współzałożycielka i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki, członkini zespołu śpiewaczego Pielgrzymowianie, Gminnej Rady Organizacji Pożytku Publicznego oraz Klubu Miłośników Historii. Od lat popularyzuje wiedzę o kulturze i historii Pielgrzymowic oraz ziemi pszczyńskiej. Była współorganizatorką cyklicznych biesiad Kultury Śląskiej, a także corocznych obchodów rocznicy urodzin Karola Miarki. Jest autorką książki „Zapisane w dokumentach i w pamięci. Dzieje oświaty w Pielgrzymowicach” oraz współautorką książek „(Nie) zapomniani nauczyciele szkół w gminie Pawłowice”, „Szkice biograficzne pedagogów i działaczy społeczno-oświatowych”, „Miejscowości gminy Pawłowice w starym obiektywie”.

Reklama
Maria Grygierzec, fot. powiat

Kobietą Obyczajów i Tradycji została Maria Grygierzec, od 44 lat przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Grzawie. Choć bardzo ciężko pracowała na roli (w 15-hektarowym gospodarstwie) znalazła w życiu czas na krzewienie lokalnych obyczajów kultury i tradycji, a jej aktywność wpłynęła na integrację i aktywizację kobiet.

Anna Skrzypiec, fot. powiat

Tytuł Kobiety Biznesu przypadł Annie Skrzypiec, która od 2002 roku prowadzi Manufakturę Rzeczy Niepowtarzalnych przy ul. Katowickiej w Pszczynie. W jej galerii i pracowni powstają unikatowe dzieła. Ręcznie wykonana i szkliwiona ceramika trafia do galerii na terenie całego kraju. Od 2013 roku pani Anna jest aktywną wolontariuszką w Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

Joanna Wiktorko. fot. powiat

Tytułem Kobiety Ziemi Pszczyńskiej uhonorowana została Joanna Wiktorko. Od 27 lat zawodowo związana jest z Ogniskiem Muzycznym w Pszczynie, początkowo jako nauczyciel klasy fortepianu, a od 5 lat jako nauczyciel i dyrektor. To pomysłodawczyni i realizatorka ciekawych projektów muzycznych, m.in. koncertu charytatywnego dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie, gitarowego rekordu świata, koncertów dla seniorów, zajęć muzycznych i audycji dla dzieci i młodzieży. Współpracowała z Czesławem Mozilem w projekcie artystycznym „Czesław Mozil i grajkowie przyszłości”. Efektem była płyta nagrodzona w 2020 roku nagroda Fryderyka w kategorii „Album roku. Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa”. Joanna Wiktorko to także m.in. propagatorka zdrowego stylu życia i instruktorka fitness.

Odznaczeniem „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” jest niewielka broszka wzorowana na klamerce maneli (bransolety) z rodu Promnitzów. Przedstawia dwie splecione ręce i serce pomiędzy nimi.

Gala „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” odbyła się po raz ósmy. Została zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. Jak przypomniała Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor PUP, pomysł wyróżniania aktywnych pań zrodził się, kiedy wskaźnik bezrobocia w tej grupie wynosił aż 70%. – Ale wiąż jeszcze mamy wiele do zrobienia. Dzisiaj tylko 30% kobiet rozpoczyna działalność gospodarczą z myślą innowacyjną z przemysłem 4.0. Dzieje się tak, ponieważ kobiety nie wybierają ścisłych kierunków studiów, ale mam nadzieję, że to się zmieni, bo też jesteśmy dobre w ścisłych przedmiotach – mówiła.

– Kobieta, w którą inni wierzą, jest potęgą. A jeśli kobieta wierzy sama w siebie, to tę moc jeszcze podwaja. I w tej sali zebrały się właśnie takie kobiety, dla nich pracowała kapituła i spośród nich wyłoniła laureatki –  powiedziała starosta Barbara Bandoła.

Gala Klejnot Ziemi Pszczyńskiej, fot, powiat

Laureatki wybrała kapituła w składzie: starosta Barbara Bandoła, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Paweł Sadza, wicestarosta Damian Cieszewski, Agata Tucka-Marek, Bernadeta Sojka-Jany. Zgłoszenia nadesłały samorządy, koła gospodyń wiejskich, organizacje, stowarzyszenia i osoby fizyczne.

Per Spasso, fot. powiat
Barbara Broda-Malon, fot. powiat

Galę uświetnił młodzieżowy chór „Per Spasso” działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Gwiazdą wieczoru była Barbara Broda-Malon, która wystąpiła z recitalem „ Najpiękniejsze piosenki z dawnych lat”. Na fortepianie towarzyszył jej Grzegorz Kasperczyk, a na skrzypcach Sebastian Malon.

(r), źródło: powiat

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj