Lukas Podolski dotrzymał słowa! Powitanie mistrza świata na stadionie w Zabrzu

0
Swoją koszulkę Lukas oddał jednemu z fanów; fot. Dominik Gajda
Reklama

Lukas Podolski 8 lipca podpisał roczny kontrakt z Górnikiem Zabrze i został powitany na miejscowym stadionie przez kilka tysięcy kibiców. Tym samym mistrz świata, jeden z najlepszych napastników w historii reprezentacji Niemiec, dotrzymał słowa. Już przed laty bowiem zapewniał, że karierę piłkarską chce zakończyć w barwach czternastokrotnego mistrza Polski, klubu, który w dzieciństwie był jego ulubionym.

„Śpiewają miasta, śpiewają wioski, w Górniku zagra Łukasz Podolski” – skandowali na zabrzańskim stadionie kibice Górnika podczas powitania 130-krotnego reprezentanta Niemiec.

8 lipca Lukas Podolski podpisał roczny kontrakt z Górnikiem, dzień później rozpoczął treningi z zespołem. – Jestem dumny, że tyle ludzi przyszło na stadion mnie przywitać. Wróciłem do domu – powiedział Lukas, który urodził się w Gliwicach i w wieku dwóch lat, w 1987 r. wyemigrował z rodzicami do Niemiec.

Podczas powitania na Arena Zabrze Podolski rozegrał mecz z dziećmi trenującymi w klubowej akademii. Strzelił swojego pierwszego gola w Zabrzu i zaliczył asystę, jego zespół wygrał 2:0.

Gwiazdor w pewnym momencie wszedł na widownię, między fanów Górnika. Rozdawał autografy, a swoją koszulkę oddał jednemu z fanów. Uściskał też dłonie były gwiazd Górnika, m.in. Stanisława Oślizły, reprezentanta Polski, kapitana kadry narodowej, 8-krotnego mistrza Polski z Górnikiem, zdobywcę bramki dla Zabrza w finale Pucharu Zdobywców Pucharów (1970).

Reklama
Lukas Podolski pozuje do zdjęć z fanami; fot. Dominik Gajda

Prowadzeni przez trenera Jana Urbana piłkarze Górnika wkrótce jadą na obóz w Opalenicy już razem z Podolskim.

***

Lukas Podolski urodził się 4 czerwca 1985 r. w Gliwicach. Zainteresowanie piłką nożną zaszczepił w młodym Łukaszu jego ojciec Waldemar Podolski, który grał zawodowo w takich klubach jak Górnik Knurów, ROW Rybnik i Szombierki Bytom (w 1980 roku zdobył z tą drużyną mistrzostwo Polski). Jego matka grała w piłkę ręczną w klubie Sośnica Gliwice.

Do Niemiec przeprowadził się z rodzicami w 1987 r. Pomimo że od drugiego roku życia mieszka w Niemczech, zachował silne więzi z Górnym Śląskiem, gdzie mieszka rodzina, z którą utrzymuje kontakt.

Fot. Dominik Gajda

W latach 2004–2017 Podolski grał w reprezentacji Niemiec. Jest jednym z najskuteczniejszych napastników w jej historii. Rozegrał 130 meczów i strzelił 49 goli, co daje mu trzecie miejsce w statystykach wszechczasów niemieckiej piłki. Lukas jest mistrzem świata z 2014, dwukrotny brązowym medalistą mundiali (2006, 2010) oraz srebrnym medalistą mistrzostw Europy z 2008 r.

Grał w następujących klubach: 1. FC Köln, Bayern Monachium (2008 r., mistrzostwo Niemiec oraz Puchar Niemiec), Arsenal Londyn(2014 r. Puchar Anglii), Inter Mediolan, Galatasaray Stambuł (2016 r. Puchar Turcji), Vissel Kobe (Japonia) oraz Antalyaspor (Turcja).

(J), zdjęcia: Dominik GAJDA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here