Maści przeciwbólowe – kiedy możesz po nie sięgnąć?

0
Reklama

Do wyboru masz przeróżne maści przeciwbólowe: rozgrzewające, chłodzące, z kolagenem, chondroityną i glukozaminą. Są one polecane najczęściej na ból stawów, ewentualnie towarzyszące bóle mięśniowe. Maść przeciwbólową warto wybrać świadomie i stosować jedynie w określonych przypadkach. 

Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna — czym jest?

Maści i żele przeciwbólowe należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działają one przede wszystkim miejscowo. Poleca się je nie tylko na zapalenie stawów, ale i wszelkiego rodzaju bóle mięśniowo-stawowe, które obecnie są jednym z częściej występujących schorzeń. Wynika to przede wszystkim z naszego siedzącego trybu życia, mniejszej ilości ruchu, nieprawidłowej postawy oraz wielu innych czynników.

Maści działają miejscowo, a przez to często szybciej niż tabletki. Poleca się maści także z tego względu, że nie działają negatywnie na błonę śluzową żołądka. W bardzo dużej ilości przypadków bólów kostno-stawowych, mięśniowo-stawowych składniki zawarte w maściach przeciwbólowych okazują się skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli przy dłuższym stosowaniu maści źródło bólu nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Być może potrzebne będzie wystawienie recepty na maści przeciwbólowe o silniejszym działaniu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne — składniki maści przeciwbólowej

Na rynku dostępne są bardzo różne maści przeciwbólowe:

  • o działaniu rozgrzewającym,
  • maść chłodząca,
  • maść kolagenem, chondroityną i glukozaminą,
  • maść ziołowa.

Na stan zapalny najczęściej stosuje się maści zawierające ibuprofen, naproksen, czyli substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne (m.in. przy bólu kręgosłupa, reumatyzmie, bólu kolana), a także diklofenak o dodatkowym działaniu przeciwobrzękowym (składnik maści polecanych przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólach mięśniowych). Szeroki wybór znajdziesz np. https://www.nowafarmacja.pl/masci-przeciwbolowe

Reklama

Kiedy stosować maści przeciwbólowe?

Maści rozgrzewające, chłodzące stosuje się je przy różnego rodzaju urazach, kiedy zależy nam na tym, aby jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie w każdym przypadku warto jednak sięgnąć po tę samą maść. Maści rozgrzewające mają np. działanie drażniące, nie zaleca się ich stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia, nie poleca się także przy obrzękach, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzają się maści chłodzące. Maści ziołowe z kolei mają nieco słabsze działanie, stosuje się je więc na nieco mniej dokuczliwy ból. W przypadku problemów z ubytkami stawowymi stosuje się maści z kolagenem, chondroityną i glukozaminą, czyli składnikami chrząstki stawowej. Przed zakupem maści zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj