Mateusz Krzyżowski w drugim etapie Konkursu Chopinowskiego!

0
Występ Mateusza Krzyżowskiego podczas I etapu konkursu; fot; kadr YouTube/Narodowy Instytut im. F. Chopina
Reklama

Tuż przed północą (7 października) jury 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina ogłosiło wyniki pierwszego etapu przesłuchań. Do drugiej odsłony konkursu awansowało 45 wykonawców. Wśród nich znalazł się tyszanin Mateusz Krzyżowski.

Listę pianistów, którzy powalczą o główną nagrodę konkursu ogłosili przedstawiciele jury: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, pianistka, przewodnicząca jury i dr Artur Szklener, muzykolog, dyrektor Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina.

W pierwszym etapie wystąpiło 87 pianistów z całego świata. Do drugiego etapu zakwalifikowano 45, wśród nich tyszanina Mateusza Krzyżowskiego. Kolejne przesłuchania rozpoczną się już w sobotę, 9 października. Laureatów Konkursu Chopinowskiego poznamy 23 października. Zdobywca głównej nagrody otrzyma złoty medal i 40 tysięcy euro.

Mateusz Krzyżowski zagrał w I etapie konkursu 7 października – posłuchaj TUTAJ.

Przypomnijmy, że Mateusz urodził się w 1999 r. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach i Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Sebastiana Nawrockiego. Obecnie to student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Joanny Ławrynowicz-Just.

Reklama

Od 2009 r. należał do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Wybitnie Zdolnych z siedzibą w Warszawie. W latach 2009-2013, 2016-2017 otrzymywał stypendia „Tyskie Orły” w dziedzinie kultury i sztuki przyznane przez prezydenta miasta Tychy. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury.

Mateusz jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w 2018 r. zajął 2. miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here