Młodzi konstruktorzy „Samochodówki” zbudowali elektryczny bolid

0
fot. Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie
Reklama

Doceniono gokart z napędem elektrycznym zbudowany przez uczniów i nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie. Podsumowanie projektu „Ready, Steady, Go!” realizowanego w latach 2018-2021.

Jak informuje starostwo pszczyńskie, projekt „Ready, Steady, Go!” programu Erasmus+, współfinansowany przez powiat pszczyński i Unię Europejską, był realizowany w latach 2018-2021. Początkowo miał trwać dwa lata, jednak pandemia spowodowała, że został wydłużony o dodatkowy rok. W projekcie wzięły udział szkoły z czterech państw: Czech (główny pomysłodawca i koordynator projektu), Rumunii, Grecji oraz Polski. Chodziło o zbudowanie przez młodzież gokarta z napędem elektrycznym. Nasz kraj reprezentowali uczniowie i nauczyciele z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie.

Aby przystąpić do realizacji zadania należało wyszukać komponenty na stronach internetowych. W tym celu młodzież wraz z opiekunami zapoznała się z ofertami sprzedaży zamieszczonymi na stronach polskich, amerykańskich, francuskich, niemieckich, czeskich oraz litewskich firm specjalizujących się w budowie pojazdów elektrycznych (i konwersji). Ostatecznie wybór padł na części kupione w Czechach i na Litwie. Kolejnym krokiem było zmontowanie kupionych zespołów w jeżdżącą całość.

Równolegle do prac związanych z budową gokarta odbywały się wyjazdy z młodzieżą na dłuższe spotkania naukowe do Rumunii, Grecji i Czech. Podczas tych wizyt uczniowie poznawali warunki nauki i praktyki zagranicznych kolegów oraz mieli możliwość wymienienia się wieloma doświadczeniami.

Podsumowanie wszystkich prac odbyło się w Czechach. Tam nastąpiło porównanie  pojazdów wszystkich drużyn. Trudno mówić o zwycięzcy zawodów. Pojazd przygotowany przez uczniów i nauczycieli PZS nr 1 w Pszczynie wyróżniał się dużą prędkość. Cała drużyna została doceniona za umiejętność szybkiej diagnozy i usuwania usterek.

Reklama

– Projekt „Ready, Steady, Go!” był ciekawą przygodą, podczas której uczniom udało się stworzyć kreatywny i pełen pasji zespół, potrafiący skutecznie rywalizować z pozostałymi drużynami – podsumowuje Teresa Wojtanowicz, dyrektor PZS nr 1 w Pszczynie.

DLAP, (pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here