Muzyka w kościołach – cykl niezwykłych koncertów

0
źródło: materiały organizatora
Reklama

5 września rozpoczyna się cykl koncertów muzyki dawnej w kościołach gminy Miedźna. Pierwszy koncert odbędzie się w pięknym, drewnianym kościółku pw. św. Barbary w Górze. Początek o godz. 18.30. W kolejnych tygodniach muzyka zagości w kościołach w Grzawie, Miedźnej i Woli.

W czasie pierwszego koncertu (5 września) – zatytułowanego „W blasku i majestacie baroku” – zabrzmią utwory instrumentalne z epoki baroku na trąbkę, pozytyw oraz organy znajdujące się w kościele w Górze. Zagrają profesorowie Akademii Muzycznej w Krakowie: Marcin Wolak – bas, Tomasz Ślusarczyk – trąbka naturalna, trąbka barokowa, Wacław Golonka – pozytyw, prowadzenie zespołu. Początek koncertu o godz. 18.30.

Kolejny z koncertów zaplanowana na 19 września, na godz. 16.30. Muzyka zabrzmi tym razem  w drewnianym kościółku pw. Jana Chrzciciela w Grzawie. Będzie to „Celtic triangle”. Nazwa to temat koncertu, a także nazwa zespołu, który wystąpi. Na dudach szkockich zagra Lindsay Davidson (ze Szkocji), a na harfie Irena Czubek-Davidson (jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie). Będzie to słowno-muzyczna opowieść o muzyce celtyckiej, historii Szkocji i jej tradycjach.

Trzeci z koncertów odbędzie się 10 października o godz. 17.30 w kościele pw. św. Klemensa w Miedźnej. Będzie to „Czas dla Śląska w 100-lecie Powstań Śląskich”. Wystąpią młodzi muzycy, absolwenci polskich i zagranicznych akademii muzycznych: Jakub Łączak – flet, Wojciech Kwiatek – klarnet, Wojciech Kaszuba – trąbka, Paweł Nasuta – waltornia, Filip Zgorzelski – puzon, Karolina Zielińska – instrumenty perkusyjne, Wacław Golonka – organy, fortepian.  W programie usłyszymy utwory muzyczne upamiętniające ważne dla Śląska wydarzenia. Pojawi się Wojciech Korfanty, w którego postać wcieli się aktor Dariusz Niebudek.

Finałowy koncert zaplanowano na 24 października. Odbędzie się on o godz. 17.00 w kościele św. Urbana w Woli. Będzie to koncert pod hasłem „Laureaci konkursów na scenie”. Na organach zagrają Marcin Kucharczyk i NengYi Chen z Chin. To młodzi artyści, laureaci konkursów organowych. Wykonają utwory organowe pochodzące z różnych epok i stylów.

Reklama

Koncerty poprowadzi dr hab. Wacław Golonka z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej i UG Miedźna. Jak informują organizatorzy, na wszystkie koncerty wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Patronat medialny – m.in. „Nowe Info”.

(r), źródło: materiały organizatora

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here