Najczęstsze choroby płuc – Diagnostyka POChP

0
Reklama

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że choroby płuc stały się jednym z najczęściej poruszanych tematów w niemal wszystkich mediach. Warto jednak zaznaczyć, że COVID-19 to nie jedyna choroba, z której symptomami warto się zapoznać. To właśnie dlatego w tym artykule skoncentrujemy się na POChP, czyli Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, na którą cierpi już około dwóch milionów Polaków. W perspektywie globalnej liczba ta wynosi już niemal 400 milionów! Jeśli zatem chcesz wiedzieć, jak objawia się wskazana przez nas jednostka chorobowa i jak wygląda diagnostyka POChP, jesteś w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia objawów i diagnostyki POChP, najpierw musimy wyjaśnić, czym właściwie jest wskazana przez nas choroba.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Choroba płucna o charakterze przewlekłym, cechująca się obturacją, czyli zaburzeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych związanym z ich zwężeniem.

Bazując na powyższej definicji możemy dojść do wniosku, że efektem POChP jest pomniejszenie się (skurczenie się) kanałów, którymi w naszym organizmie transportowane jest powietrze. To właśnie dlatego Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadzi między innymi do obniżenia tolerancji wysiłku.

Najczęstsze objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Jak zostało wspomniane powyżej, jednym z podstawowych objawów  Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest pogorszenie się kondycji fizycznej. I trudno się temu dziwić – wszak zwężenie dróg oddechowych i związane z tym ograniczenie przepływu powietrza bezsprzecznie wpływa na czynność płuc. To jednak nie jedyny objaw POChP, o którym należy wspomnieć:

Reklama
  • Przewlekły kaszel – Duża część chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc to palacze tytoniu, którym trudno rozstać się z nałogiem, a kaszel traktują jako naturalne następstwo palenia papierosów. Nie zdają sobie oni sprawy z faktu, że może on być pierwszą oznaką przewlekłej choroby.
  • Przewlekła duszność – Chorzy na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc bardzo często skarżą się na duszność, czyli na brak możliwości złapania powietrza, Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku chorych na POChP duszność może być spowodowana zarówno wysiłkiem fizycznym, jak i codziennymi czynnościami – na przykład jedzeniem.
  • Odkrztuszanie plwociny – Chorzy nierzadko obserwują u siebie również tak zwaną plwocinę, czyli wydzielinę płucną, zawierającą w sobie między innymi ślinę, resztki jedzenia oraz komórki złuszczonego nabłonka. Warto zaznaczyć, że w późniejszych fazach choroby w jej skład wchodzą także: krew, ropa oraz drobnoustroje chorobotwórcze.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl, który jest rzetelnym źródłem informacji o POChP.

Diagnostyka POChP – Gdzie się zgłosić?

Dobrze – wiesz już, jakie są najczęstsze objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Czy którykolwiek z nich obserwujesz u siebie lub bliskiej Ci osoby? Jeśli tak, dalsza część artykułu również powinna Cię zainteresować; skupimy się w niej bowiem na wyjaśnieniu, gdzie należy się zgłosić w celu rozpoczęcia diagnostyki POChP oraz podpowiemy, na czym polegają badania mające na celu zobrazowanie stanu Twoich płuc.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy POChP, a dodatkowo palisz papierosy lub pracujesz w środowisku pyłowym, jak najszybciej zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego i poinformuj go o swoich przypuszczeniach. Uczulamy – Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc nie należy bagatelizować.  Doświadczasz przewlekłego kaszlu? Odczuwasz duszność nawet przy prostych aktywnościach fizycznych? Nie ma na co czekać.

Jak wygląda diagnostyka POChP?

Lekarz rodzinny powinien w pierwszej kolejności skierować Cię na badanie zwane spirometrią.

Spirometria – Badanie układu oddechowego mające na celu zmierzenie objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza w płucach w różnych fazach cyklu oddechowego.

Czym zatem jest spirometria w praktyce? Jest to badanie, które polega na… wpuszczaniu i wypuszczaniu powietrza, czyli, po prostu, na oddychaniu. Chociaż brzmi prosto, to – poza sprzętem medycznym – konieczny jest nadzór specjalisty, który poinstruuje dokładnie o przebiegu badania. Gdy otrzymasz wyniki badań, koniecznie wróć z nimi do swojego lekarza rodzinnego. To właśnie on zadecyduje, jakie kroki podjąć w dalszej kolejności.

Podsumowanie

W tym artykule wyjaśniliśmy Ci, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i jak wygląda diagnostyka POChP. Podpowiedzieliśmy Ci także jakie czynniki najczęściej wywołują POChP  i na co warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zatem wiesz, że wskazana jednostka chorobowa może dotyczyć właśnie Ciebie, umów się na wizytę w przychodni i opowiedz lekarzowi o swoich obawach. Pamiętaj, że szybka diagnostyka POChP umożliwia sprawne wdrożenie leczenia, a co za tym idzie – m.in. poprawienie komfortu życia.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc? Kliknij we wskazany powyżej link i zweryfikuj swoje informacje u źródła.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj