Nie tylko źródło pożywienia. Gleba – fabryka życia

0
Reklama

Gleba nazywana jest fabryką życia. Stanowi nie tylko podstawowe źródło pożywienia na naszej planecie. Panująca tu różnorodność biologiczna jest większa niż w atmosferze.

W opracowaniu Komisji Europejskiej pt. „Fabryka życia. Dlaczego różnorodność biologiczna gleby jest tak istotna” [Urząd Publikacji Unii Europejskiej; www.ec.europa.eu] czytamy, że według szacunków naukowców przynajmniej około jednej czwartej wszystkich ziemskich gatunków żyje w glebie. To skomplikowany ekosystem, którego podstawowym zadaniem jest tworzenie i odświeżanie gleby. Gleba nie tylko karmi rośliny, zwierzęta i ludzi, ale dostarcza też włókien, drewna, składników leków, łagodzi zmiany klimatyczne, magazynuje i oczyszcza wodę, zapobiega erozji.

Żyzność gleby, jak czytamy, zależy od obecności żywych organizmów. Rozkładają one odpady i produkują próchnicę, czyli złożoną, organiczną materię zawierającą składniki pokarmowe potrzebne do odżywiania roślin. Próchnica to unikatowy produkt. Nie można jej sztucznie wyprodukować. Jest tworzona wyłącznie przez różnorodność biologiczną gleby.

(pp)

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here