Obowiązek alimentacyjny – kto może się o niego ubiegać?

0
Reklama

Temat zobowiązań alimentacyjnych jest powierzchownie znany większości społeczeństwa. Wszyscy słyszeli o problemie alimentów, ale wiedza na ten temat jest niewielka dla większego grona. Oznacza to obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków finansowych do życia konkretnej osobie. Istnieje wiele rodzajów alimentów, ale pierwsze dwa są regulowane przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który określa, ile rodzic zapłaci dziecku i odwrotnie, gdy dziecko jest zobowiązane do płacenia alimentów rodzicowi. Ponadto istnieją kwestie, takie jak sytuacja, w której małżonkowie muszą sobie nawzajem pokrywać koszty utrzymania oraz wzajemne zobowiązania wobec siebie rodzeństwa. W rzadkich przypadkach dziadkowie muszą płacić alimenty na swoje wnuki.

Co w sytuacji w które zobowiązany nie wywiązuje się z alimentów?

Mimo że zostały nałożone alimenty na dziecko, zdarzają się przypadki, w których płatność jest niestety zaniedbana, a pieniądze nie są wypłacane drugiej stronie, co doprowadza do wielu nieprzyjemności. W takim przypadku komornicze postępowanie egzekucyjne powinno być wprowadzone poprzez złożenie stosownego wniosku wraz z dołączonym do tego orzeczeniem sądu. Jeżeli postępowanie zakończy się powodzeniem, komornik pobiera zaległe, teraźniejsze i dodatkowe odsetki. Jeśli to nie zadziała, będziesz musiał złożyć wniosek o alimenty z funduszu alimentacyjnego, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy spełnione są kryteria dochodowe.

Najbardziej znane formy

Najczęstszą formą alimentów, które zostają nakładane, są te, które rodzice płacą za swoje dzieci. Zwykle dzieje się tak, gdy rodzice są rozwiedzeni, nie ma pomiędzy nimi polubownego dogadania się. Zwykle, gdy wciąż są razem, to oboje wykładają środki na życie swoich pociech. Możliwe jest również, aby dzieci zapewniały alimenty swoim rodzicom, jeśli mają lepsze warunki od swoich rodziców. Jest to coraz powszechniejsza forma zobowiązań alimentacyjnych. Kiedy dochodzi do rozwodu między małżonkami, często jeden musi zapewnić drugiemu wsparcie finansowe, a w niektórych przypadkach dzieje się tak, gdy wciąż są razem, jednak jedno stosuje przemoc finansową wobec drugiego.

Mniej znane formy

Powyższe przypadki to nie jedyne możliwości, w których jedna ze stron może podlegać obowiązkom wsparcia alimentacyjnego. Niektóre są jednak nakładane znacznie rzadziej. Jednym z nich jest obowiązek wsparcia, jaki dziadkowie muszą spełnić wobec swoich wnuków. Dzieje się tak, gdy nie ma możliwości uzyskania alimentów od rodzica lub gdy dziecko staje się sierotą. W takim przypadku trudno jest odzyskać alimenty od dziadków, dlatego najlepiej jest znaleźć kancelarię prawną, która sobie z tym poradzi. Istnieje również wariant, w którym rodzeństwo jest zobowiązane do wzajemnego utrzymania. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy osoby pozostające na utrzymaniu nie są w stanie utrzymać się z przyczyn od nich niezależnych. Sprawdź również jak zlikwidować spółkę z o. o.

 

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj