Odnowione malunki w szatni Czułowianki

0
Andrzej Ryszard Czerwiński i odnowione przez niego malunki; fot. zew
Reklama

Podczas remontu budynku szatni przy boisku w Czułowie, pod tynkiem ścian natrafiono na ślady dwóch rysunków. Pierwszy przedstawia piłkarza, a drugi dziewczynę z piłką (piłkarkę?). Odnowienia rysunków podjął się tyski malarz Andrzej Ryszard Czerwiński.

Rysunki znajdowały się na przeciwległych ścianach szatni. – W ogólnodostępnej dokumentacji budynku brak jest informacji na temat czasu powstania malowideł i ich autora – mówi Andrzej Ryszard Czerwiński.

Rysunki odkryte w czasie remontu ; fot. zew

– Moja praca polegała na wyrównaniu powierzchni, na której widniały freski, pokryciu ich nową warstwą farby, zachowaniu dawnych wymiarów. Nie zmieniałem proporcji i nie udoskonalałem pierwowzorów. Odnowiłem je bez cieni, zagłębień, bez różnicowania grubości farby. Starałem się zachować wygląd oryginałów – dodaje Andrzej Ryszard Czerwiński.

Obiekt sportowy w Czułowie jest administrowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach. Na tamtejszym trawiastym boisku grają m.in. piłkarze klubu Czułowianka, który reaktywowano w 2018 r. Wtedy to seniorzy Czułowianki zagrali pierwszy po 16 latach przerwy mecz ligowy (klasa B). Na boisko przyszło 150 kibiców. W tym roku przypada stulecie klubu.

(JJ)

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here