Polityczni goście prezydenta Tychów

0
W gabinecie prezydenta Tychów, 16.08.2021r.; fot. UM Tychy
Reklama

Dzisiaj (16 sierpnia) Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, gościł w swoim gabinecie m.in. Władysława Kosiniaka-Kamysza – lidera Koalicji Polskiej, Jarosława Gowina z Porozumienia – do niedawna wicepremiera rządu, zdymisjonowanego w ubiegłą sobotę za krytykę programu „Polski Ład”, senatora Zygmunta Frankiewicza z Klubu Koalicji Obywatelskiej.

– Aktualne problemy samorządów oraz zagrożenia wynikające z wprowadzenia „Polskiego Ładu” były tematem dzisiejszego (16 sierpnia) spotkania prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby z samorządowcami i politykami: Jarosławem Gowinem – liderem Porozumienia, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – liderem Koalicji Polskiej oraz senatorem RP – Zygmuntem Frankiewiczem i posłem RP – Stanisławem Bukowcem – poinformowała Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – Inicjatorem spotkania był senator RP Zygmunt Frankiewicz. Na spotkaniu w Tychach rozmawiano także o konsekwencjach wprowadzenia „Polskiego Ładu” dla polskich przedsiębiorców.

– Każdemu samorządowcowi zależy na tym, by miasta czy gminy mogły się rozwijać, a poziom życia mieszkańców był coraz wyższy – dodaje gospodarz spotkania prezydent Andrzej Dziuba. – Bez samodzielności w podejmowaniu decyzji i wsparcia finansowego ten rozwój będzie niemożliwy. Musimy o tym mówić głośno i zrobić co w naszej mocy, by ochronić niezależność samorządów. Podczas dzisiejszego spotkania rozmawialiśmy o zagrożeniach, ale także o ewentualnych propozycjach dla samorządów.

Z oficjalnych informacji wynika, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni to już druga wizyta Jarosława Gowina u prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby. Pierwsze spotkanie odbyło się w tyskim ratuszu 2 sierpnia (J. Gowin był jeszcze wtedy wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii). Po zakończeniu spotkania prezydent Tychów obwieścił, że „wprowadzenie Polskiego Ładu to prawie 62 mln złotych mniej w budżecie miasta Tychy, a to tylko jeden z przykładów ograniczania dochodów samorządów”. 4 sierpnia prezydent Tychów pojechał do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (wiceprzewodniczącego opozycyjnej Platformy Obywatelskiej), gdzie z innymi samorządowcami, znanymi m.in. z antyrządowych sympatii, wziął udział w spotkaniu pn. „Polski Rozkład”. Po zakończeniu warszawskiej konferencji prezydent Tychów nazwał rządowy program „Polski Ład” programem 500 minus, bo według włodarza Tychów, każdy statystyczny tyszanin (od niemowlaka po seniora) ma rzekomo stracić na nim 500 zł. Nie przeszkodziło to jednak prezydentowi Dziubie zwrócić się z wnioskiem o dofinansowanie budowy wodnego placu zabaw w parku Jaworek właśnie z programu „Polski Ład”.

Jarosław Gowin, to lider Porozumienia – ugrupowania, które wraz z partiami Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska współtworzyło rząd. Wówczas J. Gowin był w tym rządzie wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii. Gdy powstawał „Polski Ład” liderzy Zjednoczonej Prawicy – Jarosław Kaczyński (PiS), Zbigniew Ziobro (SP) i Jarosław Gowin (Porozumienie) – podpisali się pod założeniami tego planu. Niedługo potem J. Gowin zaczął krytykować to przedsięwzięcie. W konsekwencji premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z wnioskiem do prezydenta RP o zdymisjonowanie krnąbrnego zastępcy. Prezydent Polski 14 sierpnia wręczył Jarosławowi Gowinowi dymisję. Po dwóch dniach były wicepremier, w towarzystwie opozycyjnych polityków: Władysława Kosiniaka-Kamysza, Zygmunta Frankiewicza i swojego kolegi klubowego posła Bukowca (Porozumienie), zjawił się w gabinecie prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby.

Reklama

Jak informuje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej, „Polski Ład” to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19; ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Plan opiera się, jak czytamy, na korzystnych zmianach podatkowych dla 18 mln Polaków (mówi m.in. o podniesieniu dla każdego obywatela kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł), znaczącym usprawnieniu działania służby zdrowia, propozycjach wychodzących naprzeciw trudnościom mieszkaniowym Polaków, stworzeniu 500 tys. nowych miejsc pracy.

Na realizację wszystkich projektów rząd chce przeznaczyć ponad 650 mld zł do 2030 r. (tyle ma wynieść maksymalny koszt projektów do 2030 r. – przy uwzględnieniu wzrostu inwestycji prywatnych), w tym rocznie ponad 72 mld zł (tyle ma wynieść średni koszt projektów – przy uwzględnieniu wzrostu inwestycji prywatnych).

(icz)

Prezydent Tychów nie chce płacić za zwolnienie tyszan z podatku

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here