Powstanie mural pochłaniający smog

0
Gmina Pszczyna otrzymała na mural grant w wysokości 10 tys. zł, fot. UM Pszczyna
Reklama

Mural pochłaniający smog ma powstać na jednej ze ścian szkoły w Studzionce. Gmina Pszczyna otrzymała na to grant w wysokości 10 tys. zł. Jest to dofinansowanie ze środków Fundacji ORLEN w ramach 4. edycji konkursu „Moje miejsce na Ziemi”.

Projekt nosi nazwę „STOP SMOG”. Jak informuje UM Pszczyna, mural zostanie wykonany certyfikowanymi farbami pochłaniającymi smog.

– Farba aktywuje się pod wpływem słońca i pary wodnej i jest w stanie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza nawet o 20% oraz redukuje 0,44 g tlenku azotu na każdym metrze kwadratowym. Oznacza to, że 1 m kw. jest odpowiednikiem działania jednego średniej wielkości drzewa. Realizacja zadania zaplanowana jest na pierwsza połowę 2022 roku – informuje rzecznik UM Pszczyna.

Pomysłodawczynią muralu jest Hanna Orlik, nauczyciel biologii i geografii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzionce. Celem zadania jest nie tylko poprawa jakości powietrza, ale także promowanie nowatorskich metod walki ze smogiem oraz wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców.

– Każda inicjatywa, której następstwem będzie wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców, a tym samym poprawa jakości powietrza, jest cenna i zasługuje na poparcie. Wykonanie antysmogowego muralu nie wyeliminuje całkowicie smogu, ale jest ciekawym środkiem wyrazu i należy go również traktować jako działanie edukacyjne – mówi burmistrz Dariusz Skrobol. Jak dodaje, z podobną inicjatywą wystąpili radni Monika Rąba, Andrzej Mańka, Marek Szklorz i Michał Ziebura.

Reklama

W imieniu gminy Pszczyna grant w Muzeum Śląskim w Katowicach odebrały kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Magdalena Polok oraz kierownik Referatu Promocji Marta Wesołowska.

(r), źródło: UM Pszczyna

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here