Rekordowa kwota 4,4 mld euro z UE dla województwa śląskiego

0
Konferencja w Urzędzie Marszałkowskim, 20.01.2021r.; fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (20 stycznia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyła się konferencja prasowa, podczas której marszałek Jakub Chełstowski poinformował, że do województwa śląskiego w ramach nowej perspektywy unijnej 2021 – 2027 trafi rekordowa suma 4,4 mld euro.

Tyle pieniędzy z UE nie trafiło jeszcze nigdy do województwa. Marszałek Jakub Chełstowski informował, że to wynik wcześniejszego sukcesu negocjacyjnego premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli. Dziękował również m.in. europosłom: Grzegorzowi  Tobiszowskiemu i Jadwidze Wiśniewskiej.

– W poprzedniej perspektywie województwo śląskie otrzymało 3,5 mld euro, a teraz dostanie 4,4 mld euro. Z tym startujemy – mówił marszałek Chełstowski. – To bardzo dobry dzień dla Śląska. Współpraca samorządu, strony rządowej i przedstawicieli Komisji Europejskiej przynosi korzyści dla mieszkańców i pozwala nam się rozwijać. Obecny zarząd województwa wynegocjował największe środki w historii tego regionu.

Województwo śląskie jest pierwszym regionem w procesie konsultacji i największym beneficjentem środków unijnych spośród wszystkich regionów Polski. W ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027 trafi tu 2,4 mld euro na realizację zadań Regionalnego Programu Operacyjnego i 2 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

– Stoimy przed wielkimi wyzwaniami, które wpisaliśmy w strategię rozwoju województwa śląskiego „Zielone Śląskie 2030”, która bardzo dobrze wpisuje się w politykę rządu – stwierdził marszałek Chełstowski. – Mamy gotowe projekty, które będziemy sukcesywnie wdrażać.

Reklama

Program wydawania unijnych pieniędzy określa tzw. umowa partnerstwa. Przygotowało ją Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w oparciu o polskie i unijne założenia prawne. Zanim umowa zostanie przekazana do negocjacji z Komisją Europejską przejdzie konsultacje we wszystkich województwach.

Wicemarszałek Wojciech Kałuża mówił o przedsięwzięciach, które w nowej perspektywie budżetowej zostaną zasilone unijnymi pieniędzmi. Chodzi m.in. o promocję gospodarczą regionu, rozwój dróg i kolei, kwestie ekologii, inwestycje w infrastrukturę szkolną, poprawę zdewastowanych przestrzeni miejskich (m.in. remontowanie zabytków). Z kolei Izabela Domogała, odpowiedzialna w zarządzie województwa za sprawy społeczne, mówiła m.in. o inwestycjach w szpitale, wyrównywaniu szans na rynku pracy między kobietami i mężczyznami, promowaniu szkolnictwa zawodowego. W ramach działań na rynku pracy zapowiedziała wspieranie imigrantów, w tym ich rodzin.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj