Śląski Dom Hokeja, czyli jak hokej to na Śląsku

0
Podpisanie listu intencyjnego przez marszałka Jakuba Chełstowskiego i prezesa Mirosława Minkinę; 3.09.2021 r.; fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (3 września) na lodowisku Stadionu Zimowego w Tychach Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, i Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Śląskiego Domu Hokeja. ŚDH to koncepcja wsparcia tej dyscypliny sportu i uczynienia z województwa śląskiego regionu gdzie odbywać się będą najważniejsze imprezy hokejowe.

Drużyny hokejowe z województwa śląskiego zdominowały tę dyscyplinę sportu w Polsce. Hokej na lodzie cieszył się tu zawsze dużą popularnością, przewyższającą nawet popularność piłki nożnej. Na przykład drużyna GKS Tychy kilka razy zdobywała tytuł mistrza Polski. Obecnie jest on w posiadaniu klubu  JKH GKS Jastrzębie. Zawodnicy ze Śląska zawsze stanowili trzon reprezentacji.

Śląski Dom Hokeja to koncepcja współdziałania województwa śląskiego z Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie. List intencyjny, który w tej sprawie na lodowisku Stadionu Zimowego w Tychach podpisali 3 września Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, i Mirosław Minkina, prezes PZHL, w obecności prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, zakłada „kreację ważnych dla regionu inicjatyw i wydarzeń w obszarze hokeja na lodzie, wzajemne wsparcie w dziedzinach promujących SLąski Dom Hokeja, wzajemne wsparcie w działaniach promujących województwo śląskie jako mecenasa Śląskiego Domu Hokeja, działań w zakresie podniesienia jakości oferty i infrastruktury sportowej, umożliwiającej wszechstronny rozwój mieszkańców województwa śląskiego”.

Mówiąc najprościej chodzi o to, że województwo śląskie weźmie na siebie część kosztów organizacyjnych związanych z hokejowymi wydarzeniami sportowymi, a w zamian PZHL organizować będzie tu imprezy, co przyczyni się do promocji województwa poprzez sport.

– Urząd Marszałkowski stawia na tę dyscyplinę, która jest wymagająca, a teraz przechodzi trudny okres – mówił marszałek Chełstowski. W rozmowie z nami marszałek poinformował, że rocznie województwo śląskie będzie mogło przekazać PZHL, na pokrycie kosztów organizacyjnych (noclegi drużyn, wyżywienie itp.), nawet ok. 1,5 mln zł.

Reklama

Za wsparcie dla hokeja dziękowali marszałkowi prezes Minkina (nazwał nawet marszałka Jakuba Chełstowskiego „filarem, który daje nadzieję na lepszą przyszłość”) i prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

– Nie jest sztuką postawić na dziedzinę sportu, która przynosi sukces – mówił prezydent Dziuba. – Sztuką jest mieć wizję. Hokej ma gigantyczny potencjał, ale jest w trudnej sytuacji.

Prezydent Andrzej Dziuba wspomniał, że hokej rozwija się na świecie, nawet w krajach, gdzie do tej pory nie był popularny (np. w Chorwacji), ale „w Polsce obserwuje się zjawisko odwrotne”.

Jak informuje Urząd Marszałkowski w kalendarzu najważniejszych śląskich imprez sportowych są obecnie m.in. Mistrzostwa Świata Mężczyzn Dywizji IB (Katowice, 25 kwietnia-1 maja 2022), Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB (Katowice, 8-14 kwietnia 2022), Turniej prekwalifikacyjny kobiet do Igrzysk Olimpijskich (Bytom, 7-10 października 2021) i finał Pucharu Polski (Bytom, 27-29 grudnia 2021 roku).

(icz)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here