Spalarnia RDF w Tychach teraz na głowie prezydenta Katowic. Prezydent Tychów wyłączony

2
Protest przed Urzędem Miasta Tychy, 7 marca 2023 roku; fot. ZB
Reklama

Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło prezydenta Katowic do przeprowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej przez prywatnego inwestora budowy Zakładu Odzysku Energii przy ul. Dojazdowej 10 w Tychach.  Prezydent Tychów, który wcześniej (mimo  protestu mieszkańców) wydał pozytywną decyzję środowiskową dla ZOE, został tym samym formalnie wyłączony z procesu decyzyjnego. Wcześniej SKO uchyliło w całości wydaną przez niego decyzję.

Historia działań związanych z budową w Tychach Wilkowyjach przy ul. Dojazdowej 10 Zakładu Odzysku Energii (czyli spalarni odpadów RDF) jest bardzo burzliwa. 30 grudnia 2020 roku do prezydenta Tychów wpłynął wniosek spółki Instalmedia w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa instalacji termicznego przekształcania RDF/pre-RDF w tym odpadów biodegradowalnych z odzyskiem energii odnawialnej”. Tyszanie dowiedzieli się o tych zamierzeniach znacznie później. Zaczęli protestować.

Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie Zakładu Odzysku Energii przy ul. Dojazdowej 10 z obawy przed tym, że zakład ten będzie emitował trujące związki chemiczne zawierające substancje rakotwórcze, co budzi tym większą obawę, że w pobliżu są domy, pola uprawne i ogródki działkowe. Protestujący podkreślali ponadto, że zakład tego typu, ze względów ekonomicznych, powinien bezpośrednio należeć do gminnej spółki Master i być jej integralną częścią (odpady RDF, jako paliwo dla ZOE,  ma pochodzić bowiem z Mastera). Tymczasem inwestorem jest prywatna spółka Instalmedia.

Mieszkańcy zwracali się do prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby oraz Sławomira Sobocińskiego – radnego z ugrupowania prezydenta Dziuby i jednocześnie dyrektora w gminnej spółce Master, a także do Marka Mrówczyńskiego  – prezesa spółki Instalmedia i jednocześnie przewodniczącego Rady Nadzorczej gminnej spółki Master, o zaniechanie swoich działań i skierowanie wysiłków na wybudowanie tego typu instalacji na terenie i w strukturach gminnej spółki Master.

Najgłośniejszy protest odbył się 7 marca 2022 roku przed Urzędem Miasta Tychy i w samym ratuszu. Jeden z uczestników buntu groził wywiezieniem prezydenta Andrzeja Dziuby na taczce. Skandowano m.in. hasło: „Nie dla spalarni, nie dla układów”. Protest ten wywołał swoisty odwet – trzy miesiące później Rada Miasta Tychy większością głosów odwołała Dariusza Wencepla (Stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną) z funkcji wiceprzewodniczącego RM. Nie ukrywano, że to kara za to, że radny Wencepel uczestniczył w marcowym proteście (prezydent Tychów Andrzej Dziuba ocenił ten protest jako „chamstwo” i „pyskówkę”).

Reklama

28 lipca 2022 roku prezydent Tychów wydał korzystną dla inwestora decyzję środowiskową, de facto zapalając zielone światło dla budowy ZOE [decyzję prezydenta z omówieniem uzasadnienia przedstawiliśmy w „Nowym Info” nr 16 z 2 sierpnia 2022 roku]. Radny Dariusz Wencepel podkreślał wówczas, że procedurę wydawania decyzji środowiskowej dla spalarni RDF w Wilkowyjach przeprowadzono w takiej formie, że mieszkańcy nie mieli prawa odwołać się od niej.

Od decyzji prezydenta Tychów do Samorządowego Kolegium Odwoławczego odwołał się jednak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach oraz tyskie spółki: Comfortel, Fremato Polska, Gessmann Polska, Sen. Dołączyli do nich przedsiębiorcy z tyskich firm: Usługi Ciężkim Sprzętem Budowlanym, Nova Invest i jeszcze Towarzystwo na rzecz Ziemi z siedzibą w Oświęcimiu.

18 listopada 2022 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach uchyliło w całości zaskarżoną decyzję środowiskową, zarzucając prezydentowi Tychów m.in., że orzekał tylko w oparciu o wnioski zawarte w opracowaniach zleconych przez inwestora, nie dokonał analizy zasięgu planowanego przedsięwzięcia, bezpodstawnie ograniczył liczbę stron postępowania, czyli nie ustalił w sposób prawidłowy kręgu podmiotów, które mają w tej kwestii prawo zabrania głosu . Według obowiązującej procedury SKO zwróciło sprawę prezydentowi Tychów do ponownego rozpatrzenia z uwagą, że prezydent Tychów nie może się nią zajmować, bo gmina Tychy i Skarb Państwa są właścicielami nieruchomości znajdujących się w zasięgu oddziaływania inwestycji, a więc są stroną w tym postępowaniu. W odpowiedzi prezydent Tychów zapowiedział, że wyłączy się z tego postępowania [szczegóły: „Nowe Info” nr 1 z 2023 roku].

22 lutego 2023 roku prezydent Katowic zawiadomił, że na mocy postanowienia SKO z 4 stycznia 2023 roku został wyznaczony do przeprowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla Zakładu Odzysku Energii przy ul. Dojazdowej 10 w Tychach. W związku z tym wezwał inwestora do uzupełnienia informacji, w szczególności chodzi o raport oddziaływania ZOE na środowisko.

ZB

Prezydent Tychów wyłączy się z ponownego rozpoznawania sprawy spalarni RDF w Wilkowyjach

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Spalarnia w Tychach musi powstać i tam jest dobre miejsce, druga moze powstać na Wysypisku a trzecia w Elektrociepłowni – tylko działać

  2. Odzyskane ciepło trafi do sieci … ale w Mikołowie. Ta przepustowość o której piszą jest zaprojektowana tak aby spalarnia NIE musiała spełniać wymagań BAT czyli odpady będą palone bez gwarancji puszczania toksyn w chmurę mieszkańcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj