Reklama

Tatar to danie dla smakoszy. Jedni uwielbiają, inni niekoniecznie. Pamiętajmy, że najważniejsza w przygotowaniu tej przystawki jest wysokiej jakości, świeża, sprawdzona wołowina. Swoim przepisem na tatar wołowy z żółtkiem dzieli się z nami Karczma Wiejska w Jankowicach.

Przepis na 2 porcje

Składniki:

250 g wołowiny, najlepiej polędwicy lub ligawy, które pozbawione są białej tkanki łącznej, koniecznie świeżej i sprawdzonej

1 łyżka oleju roślinnego

2 łyżki zimnej, przegotowanej wody

Reklama

2 surowe żółtka

1 mała cebula biała lub czerwona

2 ogórki kiszone

1/2 szklanki marynowanych pieczarek lub grzybów leśnych

2 łyżeczki musztardy

sól i pieprz

pieczywo, masło

Wykonanie:

Przed przystąpieniem do przygotowania potrawy dobrze jest mięso schłodzić przed posiekaniem. Najlepiej przełożyć z lodówki do zamrażarki na 15 minut.

Skorupki jajek koniecznie sparzyć wrzątkiem, następnie przygotować dodatki: bardzo drobno posiekać białą cebulę, grzybki oraz ogórki kiszone lub konserwowe – wybierzcie te, które wolicie.

Mięso drobno posiekać na desce za pomocą dużego, dobrego, ostrego noża. Najpierw mięso tniemy na plastry, potem paski, a na końcu w kosteczkę. Trzeba jednak uważać, by nie posiekać mięsa zbyt drobno, na papkę, która będzie przypominać mięso mielone.

Posiekane już mięso włożyć do miski, dodać olej oraz wlać dwie łyżki lodowatej wody lub wody gazowanej – pomaga ona zachować intensywniejszą barwę mięsa na dłużej, doprawić solą oraz pieprzem i dokładnie wyrobić.

Z przygotowanego w ten sposób mięsa uformować 2 porcje i ułożyć na talerzach. W każdej z porcji można zrobić wgłębienie i umieścić w nim żółtko. Mięso obłożyć posiekanymi dodatkami oraz dodać  musztardy. Ułożone w ten sposób dodatki pozwalają na samodzielne ich dobieranie, w zależności od gustu. Kulki tatara posypać posiekanym szczypiorkiem lub zieloną natką pietruszki dla dekoracji.

Podawać od razu ze świeżutkim chlebem i masłem.

Co radzimy?

Do tatara nigdy nie używaj mięsa rozmrażanego ani mięsa wcześniej zmielonego z tacki lub mięsa, które nie było mielone przy Tobie.

Jeśli obawiasz się surowych jajek, to można jajko ugotować na miękko i takie żółtka dodać prosto do tatara.

Tatar wołowy, fot. Karczma Wiejska w Jankowicach

Smacznego!

Przepis, wykonanie, zdjęcia:Karczma Wiejska w Jankowicach

Zupa podgrzybkowa z łazankami

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj