Tychy docenione za wartość inwestycji

0
Przedstawiciele wyróżnionych miast; źródło: UM Tychy/fot. PST Wspólnota
Reklama

Tychy, pod względem wydatków inwestycyjnych wśród miast na prawach powiatu, zajęły piąte miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień odbyło się 6 października podczas Gali Inwestorów Samorządowych na XIX Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy (powołując się na ranking „Wspólnoty”), średnie wydatki inwestycyjne w Tychach w latach 2018-2020 wyniosły 2150,06 zł per capita (czyli w przeliczeniu na głowę mieszkańca). Przed Tychami, w kategorii miast na prawach powiatu, znalazły się kolejno: Suwałki, Gliwice, Krosno i Świnoujście. W pierwszej dziesiątce są jeszcze Gdynia, Płock, Konin, Sopot i Bielsko-Biała.

Autorami rankingu są prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w tej samej katedrze. Metoda rankingu była identyczna jak w ubiegłych latach.

– Pod uwagę wzięliśmy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018–2020) – mówią autorzy zestawienia. – W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.

– Zajęcie tak wysokiego miejsca w rankingu jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – To świadczy o tym, że pomimo trudnych czasów związanych z pandemią, udało nam się zrealizować wiele inwestycji, które mają realny wpływ na przestrzeń, w której żyjemy. Dzięki zdrowym finansom miasta, nie musieliśmy rezygnować też z rozpoczęcia planowanych inwestycji, co jest istotne m.in. dla lokalnej gospodarki.

Reklama

Wśród ważnych inwestycji zrealizowanych w ostatnich trzech latach prezydent Tychów wylicza przebudowę DK44, zakup nowoczesnego taboru, budowę nowej zajezdni autobusowej, mieszkań komunalnych, domu pomocy społecznej dla tyskich seniorów. Aktualnie realizowany jest Inteligentny System Zarządzania Ruchem (wartość inwestycji – ponad 120 mln zł), który ma usprawnić komunikację miejską i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. W analizowanym czasie wybudowano także Wodny Park Tychy, stadion lekkoatletyczny, nową przystań kajakarską nad Jeziorem Paprocańskim.

– Oprócz tego powstało wiele mniejszych inwestycji i projektów – dodaje prezydent Andrzej Dziuba.  – Większość z nich nie zostałyby jednak zrealizowana, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

6 października w Katowicach, podczas Gali Inwestorów Samorządowych na XIX Samorządowym Forum Kapitału i Finansów, nagrodę dla Tychów za zajęcie piątego miejsca w rankingu inwestycyjnym „Wspólnoty”  odebrała Urszula Dryka, skarbnik miasta Tychy.

DLAP, (pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here