Uczniowie wciąż mogą jeździć za darmo, ale…

0
Uczniowie mogą za darmo korzystać z komunikacji publicznej na podstawie karty ŚKUP; fot. ZB
Reklama

W nowym roku szkolnym warto przypomnieć, że uczniowie z gmin należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mogą za darmo korzystać z komunikacji publicznej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego pod warunkiem, że nie ukończyli jeszcze 16 lat i dysponują spersonalizowaną kartą ŚKUP z tak zakodowaną ulgą.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię tworzą gminy: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice.

Uczniowie z tych gmin, o ile nie skończyli jeszcze 16 lat, mogą za darmo korzystać z komunikacji publicznej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego na podstawie Śląskiej Karty Usług Publicznych z zakodowaną tam 100-procentową ulgą. Pamiętać należy, że dzieci urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 września posiadają takie uprawnienie do 30 września roku kalendarzowego, w którym skończą 16. rok życia, a te urodzone w okresie od 1 października do 31 grudnia posiadają uprawnienie do 16. rocznicy urodzin.

Urząd Miasta Tychy informuje, że aby wyrobić kartę ŚKUP należy złożyć wniosek w Punktach Obsługi Pasażera, Punktach Obsługi Klienta albo skorzystać z Internetu (portal.kartaskup.pl).

Karta, jak słyszymy, wydawana jest bezpłatnie, ale w przypadku składania wniosku przez Internet należy wnieść opłatę inicjalną w wysokości 20 zł (pieniądze te znajdą się na koncie wydanej karty i będzie je można wykorzystać na przykład przy zakupie biletów).

Reklama

Uczeń, który ukończył 13 lat wniosek o kartę ŚKUP może złożyć samodzielnie (musi wówczas mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, na przykład legitymację szkolną). Ale może też w jego imieniu wniosek taki złożyć pełnomocnik tzn. rodzic lub inna osoba (wymagane jest wtedy posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość pełnomocnika).

Dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia, nie mogą samodzielnie złożyć wniosku. Wniosek taki, jak słyszymy, powinien złożyć rodzic lub opiekun prawny.

Składając wniosek o kartę ŚKUP dla dziecka, rodzic (opiekun) powinien okazać: legitymację szkolną lub dowód osobisty, lub paszport dziecka oraz swój dowód osobisty. W przypadku składania wniosków przez Internet dokumenty te należy przedstawić przy odbiorze karty.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj