Ważna nagroda w ważnym czasie

0
Renata Botor-Pławecka i Jarosław Jędrysik, fot. Z. Barszewicz
Reklama

W czwartek, 10 marca, w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press 2015. W kategorii wywiad laureatką została pracująca obecnie w „Nowym Echu” Renata Botor-Pławecka. Wśród wyróżnionych nominacją do nagrody w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” znalazł się obecny redaktor naczelny „Nowego Echa” – Jarosław Jędrysik. Renata Botor-Pławecka i Jarosław Jędrysik uhonorowani zostali w Warszawie za swoje artykuły opublikowane jeszcze w tygodniku „Echo”. Z końcem ubiegłego roku zostali z „Echa” zwolnieni z przyczyn ekonomicznych.

Konkurs Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Local Press organizowany jest od 2008 r. Ma zasięg ogólnopolski. Oceniane są m.in. artykuły i zdjęcia opublikowane w ciągu całego roku. Na konkurs SGL Local Press 2015 zgłoszono 360 prac w kategoriach: dziennikarstwo śledcze i interwencyjne, wywiad i inne gatunki publicystyczne, reportaż, dziennikarstwo specjalistyczne, materiał video, fotografia i fotoreportaż, portal gazety lokalnej, dziennikarska akcja społeczna lub interwencyjna, nagroda specjalna Muzeum Powstania Warszawskiego. W kategorii „wywiad i inne gatunki publicystyczne„ do głównej nagrody ogólnopolskiego konkursu SGL Local Press 2015 nominowano siedem artykułów. Wśród nich był wywiad Renaty Botor-Pławeckiej pt. „Woda wysycha, Żyd zostaje” opublikowany w ubiegłym roku w tygodniku „Echo” (z końcem roku Renata Botor-Pławecka została zwolniona z „Echa”). I właśnie ten wywiad ze Sławomirem Pastuszką, społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie, uznany został przez jury ogólnopolskiego konkursu za najlepszy.

Tryumf Renaty Botor-Pławeckiej (fot. Zdzisław Barszewicz)
Tryumf Renaty Botor-Pławeckiej (fot. Zdzisław Barszewicz)

– Ważna nagroda w ważnym czasie – po odebraniu nagrody do zebranych w komnacie Zamku Królewskiego powiedziała Renata Botor-Pławecka, informując, że pracuje teraz w „Nowym Echu”.

Wśród siedmiu najlepszych prac w kategorii dziennikarstwa specjalistycznego znalazł się artykuł autorstwa Jarosława Jędrysika pt. „Tak przyszliście nas oswobodzić” opublikowany jeszcze w „Echu” (historia ks. Pawła Kontnego, który w 1945 r. w Lędzinach bronił czci kobiet przed żołnierzami Armii Czerwonej).

Reklama

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: dziennikarstwo śledcze i interwencyjne – „Schronisko Pana dyrektora” Paweł Pełka z Tygodnika Podhalańskiego; dziennikarstwo specjalistyczne– „Las ˃˃tnie˂˂ polskich przedsiębiorców” Antoni Gąssowski z Nowin Jeleniogórskich; reportaż prasowy – „Groszem w proboszcza” Rafał Gratkowski z Tygodnika Podhalańskiego; wywiad i inne gatunki publicystyczne – „Woda wysycha, Żyd zostaje” Renata Botor-Pławecka; fotografia i fotoreportaż – ex aequo: „Niepełnosprawny Maciek i jego zwierzaki” Ramona Wieczorek z Czasu Chojnic oraz „Rapa das Bestas” Bartłomiej Jurecki z Tygodnika Podhalańskiego; materiał video – „Niedźwiedzie” Przemysław Niewiada z Jarocińska.pl; portal gazety lokalnej – Jarocińska.pl, dziennikarska akcja społeczna lub interwencyjna – „Przełom”; nagroda specjalna Muzeum Powstania Warszawskiego – „Czuję się Jaśkiem, który jest taki, jaki jest” Łukasz Dulowski z „Przełomu”.

Najdłużej ustalano werdykt w kategorii „dziennikarska akcja społeczna lub interwencyjna” i był on też najbardziej kontrowersyjny. Uznano bowiem, że laureatem w tej dziedzinie został tygodnik „Przełom” za zaangażowanie w odwołanie burmistrza Chrzanowa podczas referendum. Burmistrza odwołano.

Przewodniczącym jury konkursu i jednocześnie konferansjerem był znany dziennikarz Mariusz Szczygieł. Towarzyszyła mu Grażyna Kaim z „Przełomu”. W gali wzięli udział m.in. redaktor Maciej Wierzyński i Andrew Nagorski, amerykański dziennikarz i pisarz, przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

„Nowe Echo” nr 6 z 15 marca 2016 r.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here