Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o zakazie aborcji eugenicznej staje się obowiązującym prawem

0
W Tychach, po fali demonstracji proaborcyjnych, wciąż zobaczyć można antyaborcyjne plakaty Fundacji Nasze Dzieci. Jeden z takich plakatów znajduje się przy alei Niepodległości, którą w ubiegłym roku przechodzili zwolennicy aborcji, fot. ZB
Reklama

Dzisiaj (27 stycznia) Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie swojego wyroku z 22 października ub.r., w którym zakazuje aborcji eugenicznej, bo jest ona niezgodna z konstytucją. Jeszcze dzisiaj wyrok ten zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw, a więc z tym dniem powinien stać się obowiązującym prawem, co oznacza, że nie będzie już można uśmiercać nienarodzonych dzieci np. z zespołem Downa.

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z przyczyn eugenicznych jest niezgodna z Konstytucją RP. Mówiąc bardziej konkretnie uśmiercenie dziecka poczętego – w sytuacji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia, lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu tego dziecka – jest zabronione.

Po tym wyroku w Polsce rozpoczęły się manifestacje organizowane pod znakiem czerwonej błyskawicy przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Na przykład ulicami Tychów przeszły trzy takie manifestacje: 25 października, 31 października i 8 listopada (dwie pierwsze zgromadziły po ok. 5 tys. osób, trzecia ok. 300). Demonstracjom towarzyszyły wulgarne okrzyki i przekleństwa wypisywane na transparentach. Symbolem tych marszów było często skandowane hasła: „Wypierd*lać!” i „Jeb*ć PiS”. Nastąpiła eskalacja żądań. OSK domagał się już aborcji na życzenie, usunięcia religii ze szkół i obalenia rządu.

Sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie stanowi jeszcze obowiązującego prawa. Aby tak się stało orzeczenie musi być opublikowane z Dzienniku Ustaw, ale wcześniej Trybunał musi przedstawić pisemne uzasadnienie. Uczynił to właśnie dzisiaj tj. 27 stycznia 2021 r. Powołuje się w nim na art. 38 Konstytucji [„Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”] oraz art. 30 [„Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”].

27 stycznia po południu, niedługo po opublikowaniu przez Trybunał Konstytucyjny pisemnego uzasadnienia, Centrum Informacyjne Rządu poinformowało na Twitterze: „Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia. Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw”.

Reklama

Aborcja w dalszym ciągu będzie dozwolona, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa, pedofilii) lub stanowi zagrożenie dla życia matki.

Zdzisław BARSZEWICZ

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj