Zamek Książ w technikolorze. Już wkrótce niesamowita podróż do świata księżnej Daisy

0
Hrabia Aleksander von Hochberg, syn księżnej Daisy i Jana Henryka XV; zdjęcie z wystawy Zamek Książ w technikolorze
Reklama

W Zamku Książ w Wałbrzychu, dawnej rezydencji rodu Hochbergów, książąt von Pless, przygotowano wyjątkową wirtualną wystawę –„Zamek Książ w technikolorze”. Dzięki niej każdy, siedząc wygodnie przed monitorem, będzie mógł udać się w niezwykłą podróż. Przeniesie się do świata, którego już nie ma: czasów pięknej księżnej Daisy i ogromnego luksusu książańskiego pałacu. Wirtualny wernisaż odbędzie się 7 sierpnia. Projekt powstał w ramach programu Kultura w sieci. Na jego realizację Narodowe Centrum Kultury przeznaczyło dotację w kwocie 68 000 zł.

Na dzisiejszej (24.07) przeprowadzonej zdalnie konferencji prasowej dziennikarze mogli zobaczyć przedsmak tego, co zostało przygotowane – część pokolorowanych profesjonalnie archiwalnych fotografii, przedstawiających rodzinę książęcą, służbę oraz przepiękne zamkowe wnętrza. Na potrzeby wystawy przygotowano 30 takich zdjęć  pokazujących w kolorze ok. 20 przestrzeni. To m.in. wejście do zamku i schody cesarskie,  pokój śniadaniowy, Sala Maksymiliana, Salon Czerwony (Złoty), Salon Gobelinowy, Salon Włoski, Sala Krzywa, Sala Konrada, Sala Rycerska, książęca jadalnia, salon księżnej Daisy,  sypialnia księżnej, gabinet księcia, kuchnia, Taras Kasztanowy z Fontanną Donatella, stadnina i garaże, palmiarnia, leśna chatka księżnej Daisy „Ma Fantaisie” czy mauzoleum Hochbergów.

Sala Krzywa Zamku Książ; fot. z wystawy

Jak poinformował Mateusz Mykytyszyn, kurator wystawy, kolorystyka poszczególnych elementów wyposażenia zamkowego, jego wystroju i architektury była konsultowana z historykiem sztuki Danutą Eysymontt. Koloryzację historycznych fotografii wykonał Mirosław Szponar, a sama stronę stworzyła wyłoniona drogą formalną firma s3d.

Oprócz zdjęć poddanych koloryzacji na wystawie zaprezentowanych zostanie dodatkowo 150 tzw. fotografii towarzyszących. Autorem większości z nich jest nadworny kucharz rodziny książęcej, Francuz Louis Hardouin (w Książu 1909-1932). Zamek Książ w Wałbrzychu pozyskał prawa do publikacji zdjęć w 2016 r. od wnuczki kucharza, zamieszkałej w Kanadzie Jean Wessel. Pozostałe, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie pochodzą z prywatnego archiwum książąt pszczyńskich (wnuków księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV – honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolka von Pless i jego siostry hrabiny Gioi) i zostały udostępnione nieodpłatnie na potrzeby wystawy przez partnera merytorycznego w projekcie, Fundację Księżnej Daisy von Pless.

Do projektu udało się zaprosić aktorki i jednocześnie ambasadorki Wałbrzycha – Renatę Dancewicz i Karolinę Bruchnicką. Artystki użyczą swoich głosów postaciom historycznym przybliżającym wnętrza Księża w towarzyszącym wystawie nagraniom. Renata Dancewicz przemówi jako sama księżna Daisy, a Karolina Bruchnicka m.in. jako Maria, następczyni tronu Rumunii.

Reklama

Jak zapowiadają organizatorzy wystawy, „Zamek Książ w technikolorze” będzie dostępny na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji, ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów. W tym celu powstanie subdomena wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl.

Jak tłumaczyli na konferencji prasowej przedstawiciele Zamku Książ prezes Anna Żabska i rzecznik Mateusz Mykytyszyn, dzięki kolorowym fotografiom pokazany zostanie świat, którego już nie ma. Zamek Książ został bowiem zniszczony w czasie II wojny światowej i okupacji radzieckiej. Co ważne też, jak można było usłyszeć, fotografie są świetnym punktem wyjścia do przywrócenia wnętrzom ich dawnego wyglądu. Gdy posiada się tak bogate archiwum zdjęciowe, wiadomo, co trzeba zrobić, by te pomieszczenia wyglądały tak jak 120 lat temu.

(reb)

Zobacz też:

Oto historia księżnej Daisy von Pless

„Porażający luksus” zamku książąt pszczyńskich

Niezwykłe pamiątki księcia

 

 

 

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj