Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Sprawdź szczegóły

0
Fot. Pixabay.com
Reklama

W ramach walki ze smogiem właściciele budynków mieszkalnych w Pszczynie, którzy korzystają z proekologicznych źródeł ciepła, będą mogli od stycznia 2022 r. być zwolnieni z podatku od nieruchomości za te budynki.

Jak informuje Urząd Miejski w Pszczynie, kolejnym argumentem dla osób, które wciąż wahają się wymienić piec, jest zwolnienie z podatku od nieruchomości właścicieli budynków mieszkalnych lub ich części. Zwolnienie dotyczy budynków jednorodzinnych lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, w których dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych. Aby skorzystać z tego zwolnienia w budynku podstawowym źródłem ciepła muszą być: pompa ciepła, albo podłączenie do sieci ciepłowniczej, albo też źródło ogrzewania wykorzystujące: energię elektryczną (np. instalacje fotowoltaiczne), gaz, olej opałowy, pellet drzewny oraz kotły zgazowujące drewno.

Mieszkańcy, którzy spełniają te warunki, powinni złożyć w Urzędzie Miejskim w Pszczynie stosowne oświadczenie.

  • Do 30 października 2021 roku powinni to zrobić właściciele budynków mieszkalnych lub ich części, gdzie na dzień 1 stycznia 2021 roku stosowane były ekologiczne źródła ciepła. [OŚWIADCZENIE nr 1 – do pobrania]
  • Do 5 stycznia 2022 roku oświadczenie powinni złożyć właściciele budynków mieszkalnych lub ich części, gdzie po dniu 1 stycznia 2021 roku dokonano wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne źródło ciepła. [OŚWIADCZENIE nr 2 – do pobrania]
  • Do 5 stycznia 2022 roku powinny wpłynąć oświadczenia od właściciele budynków mieszkalnych lub ich części, gdzie budowa została zakończona po dniu 1 stycznia 2021 roku i zastosowano ekologiczne źródła ciepła. [OŚWIADCZENIE nr 3 – do pobrania]

Poza odpowiednim oświadczeniem złożyć należy dokument jednoznacznie wskazujący jakiego rodzaju ekologiczne źródło ciepła zostało zastosowane w budynku. Takim dokumentem może być na przykład wystawiona na właściciela budynku faktura zakupu lub usługi montażu.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje przez okres dwóch kolejnych lat, począwszy od 1 stycznia roku następnego po roku, w którym dokonano wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne źródło ciepła.

Reklama

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Miejską, zwolnienia nie stosuje się, gdy w budynku mieszkalnym lub jego części do celów grzewczych wykorzystuje się oprócz ekologicznego źródła ciepła nieekologiczne źródła ciepła (np. kominki, piece kaflowe, kozy itp.). Zwolnieniu nie podlegają też budynki lub ich części zajęte pod prowadzenie działalności gospodarczej.

– Dążymy do tego, by w Pszczynie ograniczyć niską emisję – mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. – Zwolnienie z podatku właścicieli nieruchomości, którzy korzystają z proekologicznych źródeł ciepła, to kolejna zachęta, aby wymienić stary kocioł węglowy na przykład na: pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną czy kocioł gazowy. Jako jedna z pierwszych gmin w Polsce przystąpiliśmy do programu STOP SMOG, uruchomiliśmy we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW Program Pilotażowy dla budynków wielorodzinnych. Mieszkańcy Pszczyny mogą także korzystać ze środków programu „Czyste Powietrze”, gminnej dopłaty do niego, a także z programu „Słoneczna Gmina Pszczyna – etap I” dla osób montujących panele fotowoltaiczne. Realizujemy też już trzeci etap Programu Ograniczenia Niskiej Emisji .To wszystko realna pomoc dla osób, które decydują się na pozbycie kopciuchów.

DLAP, (pp)

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj