Granit – ponadczasowy, piękny i funkcjonalny. Zobacz, jak wpasować go w styl art déco!

0
Reklama

Jeszcze sto lat temu w Europie i Ameryce królował styl art déco. Inna nazwa tego trendu w sztuce i rzemiośle artystycznym to secesja lub styl belle epoque. Wnętrza urządzone w guście art déco były piękne i funkcjonalne. Każdy przedmiot nosił indywidualne cechy. Wyroby rzemieślnicze, jak meble, były wykonywane z precyzją i polotem. Drewniane komody, sekretarzyki i toaletki nierzadko posiadały granitowe lub marmurowe blaty. Drewniane komody i witryny też mogły posiadać kamienne elementy, które nadawały im elegancki wygląd. Granit w różnych odcieniach można wykorzystać także do urządzania współczesnych wnętrz. Naturalny kamień doskonale pasuje do nowoczesnych apartamentów i stylowych kamienic oraz willi na przedmieściach. Oto sposoby na połączenie granitu i stylu art déco.

Jaki kamień pasuje do mebli z belle epoque?

Tradycyjne granity mają szary odcień. Są neutralne i niezwykle uniwersalne. We wnętrzach w stylu secesyjnym można je wykorzystać na wiele sposobów. Przykładem są granitowe parapety wewnętrzne. Nie brudzą się i nie rysują. Można na nich stawiać ciężkie donice z kwiatami lub inne dekoracje. Granit dobrze wygląda na schodach. Jako okładzinę można go stosować na zewnątrz, np. przy wejściu do domu (willi w stylu secesyjnym lub do współczesnej willi urządzonej na wzór art déco). We wnętrzach warto pomyśleć o okładzinach schodów wykonanych z płytek granitowych. Można też wykonać podłogi z granitu, np. w przedpokoju lub reprezentacyjnym holu. Będą błyszczały i nie wymagają wymiany.

Granit nie wychodzi z mody od stu lat

To właśnie styl art déco zaczął wykorzystywać granity i marmury we wnętrzach. Kamienne płyty pokrywały schody, parapety, ściany. Choć cena granitowych okładzin jest wyższa niż płytek ceramicznych lub sztucznego kamienia, to warto zainwestować w jakość. Wystarczy spojrzeć na odcienie płyt granitowych, które dostępne są w sklepie internetowym: https://klink.pl/kamien-naturalny/slaby-pasy/. Gama barw granitu jest spora. Może mieć odcień szarości, lekkiego różu połączonego z popielatą barwą, szary z charakterystycznymi, czarnymi nitkami lub ciepły – brązowy. Jest też ekskluzywny odcień czarnego granitu w formie antracytu. Dzięki licznym odmianom każde wnętrze z granitowymi dodatkami ma indywidualny charakter, a to właśnie jedna z głównych cech secesji – piękno i oryginalny, ponadczasowy wygląd wnętrz.

Secesyjne wnętrza z naturalnym kamieniem

Wnętrza kamienic secesyjnych pokryte były wyszukanymi materiałami wykończeniowymi. W korytarzach znajdowały się zdobione, ceramiczne płytki z secesyjnym ornamentem. W mieszkaniach przełomu XIX i XX wieku znaleźć można było kunsztowne lampy, np. z barwionego szkła Tiffany. Popularne były zegary stojące na granitowych podstawkach. Dziś styl art déco jest nadal w modzie. Współczesne wnętrza są praktyczne, lecz stają się przytulniejsze i bardziej eleganckie dzięki dekoracyjnym elementom. Duży wybór kamieni naturalnych, w tym granitów i marmurów można znaleźć w sklepie internetowym oferującym rozmaite desenie. Kamień jest trwały i ponadczasowy, nadaje się na blaty kuchenne oraz do łazienek. Jeśli szukasz granitów, które upodobnią Twoje wnętrza do stylu art déco zobacz w Klink.pl.

Reklama

Granit polerowany lub płomieniowany – poznaj różnice

Powierzchnia granitowych płyt może być wykończona na dwa sposoby. Każdy z nich ma swoje zastosowanie we wnętrzach. Polerowany granit stosowany jest najczęściej wewnątrz. Jest śliski i połyskujący. Dlatego najczęściej służy do eleganckich wykończeń – parapetów wewnętrznych, obrzeży przy ścianach, do wykonywania blatów kuchennych. Z kolei granit płomieniowany posiada chropowatą powierzchnię, ma właściwości antypoślizgowe, wiec idealnie nadaje się na stopnie zewnętrzne, do wykonania ścieżek przed domem lub na balkon czy taras.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj