Najnowszy ranking Polskiego Alarmu Smogowego. Śląsk aktywnie walczy

0
O czyste powietrze trzeba dbać; fot. ZB
Reklama

Z najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że w pierwszej dwudziestce najaktywniejszych gmin walczących ze smogiem w ramach programu „Czyste Powietrze” znalazło się 16 miejscowości z terenu województwa śląskiego.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, najnowszy ranking Polskiego Alarmu Smogowego obejmuje okres od początku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze” (czyli od 2018 roku) do końca 2023 roku. Przy sporządzaniu zestawienia  wzięto pod uwagę dwa kryteria: liczbę wniosków o wymianę starych urządzeń grzewczych oraz liczbę wniosków w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych w danej gminie.

– Ranking Polskiego Alarmu Smogowego jest dowodem na to, że działania podejmowane przez gminy i samorząd województwa śląskiego, związane z walką ze smogiem, przynoszą efekty – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Aż 16 z 20 najaktywniejszych gmin w Polsce znajduje się w naszym województwie. To pokłosie obowiązującej na szczeblu regionu uchwały antysmogowej i aktywności gmin w pozyskiwaniu środków na wymianę źródeł ciepła, a także akcji edukacyjnych i świadomości samych mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę, że czyste powietrze przekłada się bezpośrednio na jakość naszego życia.

Największą liczbę wniosków (spośród prawie 2,5 tys. gmin) złożyli mieszkańcy Rybnika (6481). Poprawa jakości powietrza robi tu największe wrażenie: w 2010 roku w Rybniku odnotowano aż 134 smogowych dni (czyli z przekroczeniami dopuszczalnego dobowego poziomu pyłu zawieszonego PM10), w 2014 roku dni takich było 127, w 2018 roku – 108, ale w 2021 roku już tylko 67, a w 2023 roku zaledwie 16. W pierwszej dziesiątce gmin, w których złożono największą liczbę wniosków, oprócz Rybnika są jeszcze m.in.: Częstochowa (3490), Jaworzno (2572), Bielsko-Biała (2404), Czerwionka-Leszczyny (2184) i Wodzisław Śląski (2170). W rankingu uwzględniającym liczbę wniosków w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych, gminy z naszego regionu zajmują 16 miejsc w pierwszej 20, a na podium znalazły się: Radlin (1053), Jejkowice (370) i Rydułtowy (1339).

„Czyste Powietrze” to program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uruchomiony został  w 2018 roku. Jego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Myślą przewodnią programu jest wymiana 3 milionów „kopciuchów” (pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno) do 2029 roku. Do końca lutego 2024 roku złożono 689 tys. wniosków na wymianę „kopciuchów”, co stanowi 23 proc. założonego celu. Do końca grudnia 2023 roku w ramach programu „Czyste Powietrze” w województwie śląskim złożono ponad 90 tys. wniosków. W przypadku 76,4 tys. z nich podpisano umowy.

Reklama

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj