Jak należy się zachować w czasie kolizji na drodze?

0
Reklama

Powiedzenie: „Mądry Polak po szkodzie” warto włożyć między bajki. Na drodze trzeba być przygotowanym na każdą sytuację. Można być najlepszym kierowcą, a i tak przydarzy nam się kolizja z innym pojazdem. Takich kolizji odnotowuje się kilkaset tysięcy rocznie. Warto zatem wiedzieć, co należy zrobić w przypadku kolizji.

Czym jest kolizja drogowa?

Na początek warto wyjaśnić, że kolizja drogowa nie jest tym samym co wypadek. Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym nikt nie ucierpiał i nie ma rannych. W praktyce są to lekkie stłuczki, ale również nieco poważniejsze zderzenia. Każdy kierowca zawsze powinien mieć pod ręką kontakt do firmy, która pomoże w razie takiego zdarzenia (https://drogowipomocnicy.pl/). Zwykle pojazd ulega uszkodzeniom; najczęściej wymaga odholowania, gdyż nie nadaje się do dalszej jazdy.

Jak postąpić w przypadku wystąpienia kolizji?

Należy wówczas wezwać firmę, która zajmie się holowaniem pojazdu. Informacje na temat holowania pojazdów na terenie Warszawy znajdziesz tutaj: https://drogowipomocnicy.pl/holowanie-warszawa-24h-24h/.

Nie zawsze natomiast trzeba wzywać policję. Oczekiwania na radiowóz i konieczność dopełnienia licznych formalności zdecydowanie przedłużają całą sytuację. Policję powinieneś wezwać w zasadzie tylko w kilku przypadkach, a mianowicie:

Reklama
  • sprawca uciekł z miejsca zdarzenia,
  • sprawca jest pod wpływem alkoholu lub zachodzi podejrzenie, iż nie posiada stosownych dokumentów (np. prawa jazdy),
  • sprawca odmawia przyznania się do winy i nie jest skłonny do zawarcia porozumienia.

Jeśli zdecydujesz nie wzywać policji, to konieczne będzie sporządzenie dokumentu – oświadczenia sprawcy kolizji. Jest to dokument, w którym sprawca przyznaje się do winy. Dokument musi oczywiście zawierać stosowne dane uczestników zdarzenia, jak również podpisy. Warto także wykonać kilka zdjęć.

W oświadczeniu koniecznie muszą się znaleźć:

  • dane osobowe sprawcy,
  • adres,
  • kategoria prawa jazdy,
  • dane pojazdu,
  • informacje na temat ubezpieczenia OC sprawcy (numer polisy i nazwa zakładu ubezpieczeń),
  • opis zdarzenia,
  • przyznanie się sprawcy do winy.

Co można zrobić przed przybyciem pomocy drogowej?

Kolizja drogowa to sytuacja, która wiąże się z silnymi emocjami i nerwami. Ważne jednak, aby zachować zimną krew i zadbać o swoje (oraz innych) bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy włączyć światła awaryjne i przestawić samochód w bezpieczne miejsce. Następnie należy wezwać firmę, która zajmie się holowaniem pojazdu (https://drogowipomocnicy.pl/laweta-warszawa/). Należy również postawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie można spisać oświadczenie, o którym wspominaliśmy wcześniej. Po całym zajściu należy zgłosić kolizję firmie ubezpieczeniowej (poszkodowany ma na to 3 lata, ale im wcześniej – tym lepiej).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj