Jak tyszanie pomagali w 2022 roku uchodźcom wojennym z Ukrainy

1
fot. ZB
Reklama

24 lutego 2022 roku ok. godz. 5.00 Rosja napadła na Ukrainę, rozpoczynając wojnę. Rosjanie wykazali się (i wykazują się) wyjątkowym bestialstwem, zabijając ludność cywilną, w tym kobiety i dzieci. Na zachód ruszyła fala uchodźców wojennych. Tyszanie od pierwszych dni zaangażowali się w aktywną pomoc obywatelom Ukrainy. Do tej pory w Tychach 5785 uchodźcom nadano numery PESEL, 8 tys. osób otrzymało pomoc w Punkcie Pomocy Cudzoziemcom, przekazano Ukraińcom 110 tys. kg produktów.

Kalendarium pomocy przedstawił niedawno Urząd Miasta Tychy. Rada Miasta podczas nadzwyczajnej sesji przyjęła poprzez aklamację „Apel o pokój na Ukrainie”. Na pl. św. Anny przy Punkcie Pomocy Cudzoziemcom tyszanie organizowali zbiórkę jedzenia, odzieży, chemii gospodarczej, przedmiotów codziennego użytku.  W tym samym czasie wolontariusze szukali mieszkań, pomagali w formalnościach związanych z zapisem dzieci do szkół i przedszkoli. Powstała także miejska podstrona internetowa – z wszystkimi najważniejszymi informacjami dla przybywających do Tychów obywateli Ukrainy.

W marcu na terenie Tyskich Hal Targowych otwarto specjalny punkt wydawania żywności i produktów osobom przybywającym do Tychów z Ukrainy. Codziennie ponad 300 Ukraińców otrzymuje informacje o pobycie w Tychach i możliwościach uzyskania pomocy. W urzędzie otrzymują numery PESEL i rejestrują status ochrony czasowej w Polsce. Darmowe mieszkania, edukacja, wypoczynek i sport dla dzieci, zatrudnienie, pomoc materialna i żywnościowa, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską – to wszystko Tychy zorganizowały dla ukraińskich rodzin już w pierwszym miesiącu po wybuchu wojny.

Do końca marca 2022 roku 250 obywateli Ukrainy  znalazło zatrudnienie za pośrednictwem Urzędu Pracy w Tychach, 2526 otrzymało numer PESEL, ponad 6 tys. osób zgłosiło się do centrów pomocy cudzoziemcom; wydano 50 tys. produktów i rzeczy; o pomoc finansową wystąpiło 680 rodzin (łącznie ponad 1,3 tys. osób); 605 uczniów ukraińskich znalazło się w tyskich placówkach oświatowych; 221 wolontariuszy było zaangażowanych w pomoc; uruchomiono rachunek, na który można wpłacać darowiznę dla uchodźców z Ukrainy; 7 autobusów miejskich zostało przekazanych ukraińskiemu miastu Lwów.

Do połowy kwietnia 2022 roku Tyskie Centrum Wolontariatu oraz Fundacja Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej przy pl. Św. Anna 4 dostarczyły uchodźcom z Ukrainy ponad 126 tys. produktów i 8,6 tys. paczek z pomocą materialną. 26 kwietnia Miejskie Centrum Kultury w Tychach zorganizowało koncert dla Ukraińców, w którym wystąpili uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej. Podczas koncertu można było wpłacać datki na rzecz uchodźców z Ukrainy na specjalne miejskie konto.

Aby usprawnić komunikację z Ukraińcami, opracowano i uruchomiono osobny elektroniczny formularz pytań – ankietę dla obywateli Ukrainy – każdy może zadawać pytania po ukraińsku i otrzymać odpowiedź oraz wsparcie ze strony miasta.

Reklama

W Wielkanoc miasto Tychy przekazało symboliczne upominki wielkanocne dla 160 ukraińskich dzieci. Do końca kwietnia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach przyjął wnioski o jednorazową pomoc od 1833 ukraińskich rodzin. Każda z tych rodzin otrzymała po 300 zł.

Urząd Miasta Tychy poinformował, że na specjalne konto miejskie wpłynęło blisko 265 tys. zł od mieszkańców Tychów, którzy przekazali te pieniądze dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

W Tychach, według stanu na koniec kwietnia 2022 roku, 1357 uciekających przed wojną Ukraińców otrzymało zakwaterowanie i wyżywienie w 9 ośrodkach pomocy na terenie miasta oraz u tyskich rodzin; w szkołach miejskich uczy się wówczas ponad 800 dzieci, a do przedszkoli uczęszcza 286 przedszkolaków z Ukrainy; pracodawcy złożyli 746 oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców.

Od kwietnia ponad 15 ukraińskich rodzin, które uciekły przed wojną, zamieszkało w specjalnie zaadaptowanym do tego celu budynku szpitala Megrez w Tychach.

19 maja 2022 r. odbyły się Tyskie Targi Pracy. Oferty pracy złożyło 40 lokalnych pracodawców. Wśród ofert zgłoszono ok. 800 ofert pracy, między innymi dla obywateli Ukrainy.

W maju ponad 50 Ukrainek wspólnie z Tyskim Zakładem Usług Komunalnych posadziło 1,5 tys. białych begonii w miejskim parku Solidarności w pobliżu urzędu miasta. Akcja była podziękowaniem dla tyszan, którzy wsparli ukraińskich uchodźców.

Pracownicy sądu w Tychach razem z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tychy zorganizowali zbiórkę darów dla obywateli Ukrainy. Zebrane najbardziej potrzebne i niezbędne produkty dla kobiet i dzieci przekazano uchodźcom zakwaterowanym w budynku szpitala Megrez.

Od początku wojny na Ukrainie do końca czerwca Punkt Udzielania Pomocy Cudzoziemcom działał 7 dni w tygodniu. Przy wsparciu Tyskiego Centrum Wolontariatu na pl. św. Anny 4, punkt udzielił pomocy 2350 ukraińskim rodzinom przy zaangażowaniu ponad 320 wolontariuszy.

W okresie wakacji władze miasta organizowały bezpłatne kursy w Studium Języków Obcych BEST dla ukraińskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Tychach.

Wspólnie z międzygminną spółką Master Odpady i Energia wydrukowano ulotki w języku ukraińskim na temat segregacji odpadów. Ulotki umieszczono w miejscach najczęściej odwiedzanych przez Ukraińców, wspierając w ten sposób miejską kampanię na rzecz prawidłowej segregacji odpadów w mieście.

We wrześniu 2022 roku nowy rok szkolny rozpoczęło 14,9 tys. uczniów tyskich szkół publicznych, w tym prawie 700 ukraińskich dzieci. 14 września w Pasażu Kultury Andromeda odbył się Dzień Przedsiębiorcy, podczas którego instytucje miejskie doradzały Ukraińcom, jak otworzyć i prowadzić firmę. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy do końca września w Tychach pracę znalazło ponad 1,7 tys. Ukraińców. Z projektu „Wsparcie cudzoziemców przez rządowe służby zatrudnienia w województwie śląskim”  skorzystało 8 obywateli Ukrainy, a pomoc doradczą w wyborze zawodu na rynku pracy w Tychach otrzymało 27 Ukraińców.

11 października odbyły się Tyskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości. W jednym miejscu pojawiły się oferty pracy, konsultacje rekrutacyjne oraz konsultacje z doradcą zawodowym i doradcą biznesowym.

Jesienią miasto zorganizowało cykl polsko-ukraińskich, integrujących warsztatów rodzinnych, które finansowane były przez Urząd Miasta Tychy i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

W tym czasie uruchomiono także pełną ukraińskojęzyczną wersję strony internetowej miasta Tychy. Dla aplikacji Mobilne Tychy powstała ukraińska wersja językowa. Miasto wydało także zaktualizowaną mapę Tychów dla Ukraińców przebywających w mieście.

Obywatelom Ukrainy przebywającym na terenie Polski przysługują bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19.

W geście solidarności z Ukrainą (której obywatele, w związku z wojennymi zniszczeniami infrastruktury, funkcjonują w trudnych warunkach – bez prądu i wody), 21 grudnia w Tychach na jedną godzinę wyłączono niektóre dekoracje świąteczne.

(pp)

 

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Wołodymyr Zelensky w Kongresie USA: „Ukraina wygrała bitwę o ludzkie umysły”.
    Jak ktoś nie rozumie jego słów aktorzyny to niech się lepiej schowa do szafy i się nie wypowiada na temat tego konfliktu-teatru …
    Podżegacze wojenni WOOON!!!
    Chałwa Ukrainie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj