Koparki kołowe – innowacje, które przesuwają granice budownictwa

0
S
Reklama

Budownictwo określane jest – nie bez racji! – kołem zamachowym gospodarki. Nic więc dziwnego, że sektor ten stale się rozwija, a firmy budowlane, aby sprostać kolejnym wyzwaniom, nie mogą pozostawać w zastoju, lecz potrzebują coraz nowocześniejszych rozwiązań. Takich jak chociażby koparki kołowe.

Plac budowy trudno wyobrazić sobie bez licznych maszyn. Zalicza się do nich koparka, będąca jednym z kluczowych urządzeń wykorzystywanych w budownictwie. Przedsiębiorcy zainteresowani sprawną oraz wydajną pracą, powinni postawić na nowoczesne rozwiązanie, jakim są koparki kołowe. To bardzo mobilne maszyny, toteż umożliwiają szybkie poruszanie się między miejscami pracy. Najczęściej wykorzystuje się je w pracach drogowych lub przy budowie i remontach kanalizacji w ruchliwym terenie, ale świetnie sprawdzą się przy większości inwestycji budowlanych. Zastosowanie kół sprawia, że maszyny te poruszają się o wiele sprawniej niż koparki gąsienicowe i mogą pełnić większą liczbę zadań przy realizacji coraz bardziej zaawansowanych projektów. A zatem znajdź idealną koparkę kołową na Truck1 i buduj przyszłość.

Koparki kołowe – charakterystyka

Koparki kołowe zaliczają się do bardzo popularnych typów ciężkich maszyn przeznaczonych do robót ziemnych. Charakteryzują się konstrukcją, która obejmuje dwuosiowe podwozie z kołowym układem bieżnym, obrotową kabinę, a także wysięgnik z zamocowanym ramieniem, na końcu którego znajduje się narzędzie robocze. Najczęściej spotykanym narzędziem roboczym w koparkach kołowych jest łyżka, ponieważ wykorzystywane są one głównie do różnego rodzaju wykopów.

Bardzo istotną cechą koparek kołowych jest to, że mają możliwość poruszania się po drogach publicznych, co znacząco usprawnia przeprowadzanie praw. Osiągają przy tym prędkość do 60 km/h. Dzięki temu z łatwością mogą dotrzeć do dowolnego obszaru roboczego, bez konieczności transportowania ich na innych pojazdach. Poza tym, koparki kołowe są mniejsze oraz lżejsze od koparek tradycyjnych. Dzięki temu sprawdzają się one świetnie w pracach infrastrukturalnych, na wsiach, w miastach oraz podczas wykonywania prac drobniejszych, innymi słowy – wszędzie tam, gdzie przewożenie koparki gąsienicowej nie byłoby opłacalne. Sprawia to, iż maszyny te dosłownie rozszerzają granice budowy.

Koparki kołowe – typy

Poszczególne modele koparek kołowych różnią się pomiędzy sobą wymiarami, napędem, obrotem, prędkością oraz obecnością dodatkowych funkcji. Moc silników, jakie znajdują się ofercie, wynosi od 50 do blisko 200 KM, natomiast ich masa waha się od 6 do 22 ton. Wiele z tych maszyn wyposażonych zostało w możliwość obrotu o 360 stopni, a także w udogodnienia dla operatów, takie jak klimatyzacja. Wszystkie koparki kołowe w swoim oznaczeniu posiadają literkę M, mówiącą o tym, że maszyny wyposażone są w podwozie kołowe.

Reklama

Koparki kołowe podzielić możemy ze względu na poszczególne parametry, zwłaszcza zastosowaną łyżkę oraz jej zasięg związany z długością ramienia.

Przy realizacji trudniejszych projektów budowlanych z pewnością sprawdzą się koparki kołowe do zadań specjalnych. Producenci tego sprzętu prześcigają się w projektowaniu innowacyjnych urządzeń, takich jak:

1) koparki kołowe przeznaczone do poruszania się po torowiskach kolejowych oraz tramwajowych;

2) koparki kołowe zbudowane na innowacyjnej ramie skrętnej o poszerzonych zdolnościach manewrowymi;

3) koparki kołowe z podnoszonymi hydraulicznie kabinami.

Oprócz tego, zachodzi ciągły rozwój systemów monitorowania i napędów koparek kołowych. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, toteż każdy przedsiębiorca z branży budowlanej z pewnością znajdzie maszynę dopasowaną do swoich potrzeb.

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj