List Ordo Iuris w sprawie śmierci ciężarnej kobiety w Pszczynie

1
Szpital w Pszczynie, fot. RB
Reklama

Trwa śledztwo w sprawie śmierci 30-letniej ciężarnej kobiety. Do tragedii tej doszło pod koniec września br. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Reagując na pojawiające się głosy łączące śmierć kobiety z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, list otwarty opublikował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Jak już informowaliśmy, 21 września br. do Szpitala Powiatowego w Pszczynie przyjęta została  30-letnia, ciężarna (22. tydzień) kobieta. Odeszły jej wody płodowe. Lekarze stwierdzili, że dziecko żyje, ale u matki pojawił się stan zapalny. Podano antybiotyk. 22 września o godz. 4.00 stan zapalny wciąż się utrzymywał. O godz. 6.20 pacjentka znalazła się na bloku operacyjnym, niestety, o godz. 7.35 zmarła. Prokuratura poinformowała, że wyniki sekcji zwłok wskazują z dużym prawdopodobieństwem na zgon z powodu sepsy.

21 września, leżąc w szpitalu, 30-latka utrzymywała kontakt esemesowy z rodziną. Matka zmarłej zaprezentowała w programie TVN te smsy. Córka m.in. wyraża w nich obawę przed sepsą, sądziła, że lekarze wstrzymują się z operacją usunięcia ciąży, czekając na śmierć dziecka.

Prawnik Jolanta Budzowska reprezentująca rodzinę, stwierdziła m.in., że ten zgon to „Konsekwencje wyroku TK z 20.10.2020 r.” Chodzi o ubiegłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodną z prawem uznał aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu (w ten sposób zabronił zabijania m.in. nienarodzonych dzieci z zespołem Downa). Od chwili uprawomocnienia się tego wyroku TK przeprowadzenie aborcji w Polsce możliwe jest tylko w dwóch przypadkach: ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu) albo zagraża życiu lub zdrowiu kobiety.

Głosy, że śmierć 30-latki jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego pojawiły się w niektórych mediach. W odpowiedzi, 2 listopada list otwarty na swojej stronie internetowej opublikował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Artykuł nosi tytuł „Stop dezinformacji opinii publicznej. List prawników, lekarzy i naukowców w sprawie kobiety z Pszczyny”.

Reklama

Oto zaprezentowane w artykule stanowisko prawników, lekarzy i naukowców w sprawie obowiązujących w Polsce standardów ochrony życia:

„My, niżej podpisani prawnicy, lekarze i naukowcy wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wprowadzania w błąd opinii publicznej co do obowiązującego w naszym kraju stanu prawnego w zakresie odnoszącym się do standardu ochrony życia ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży.

Konieczność zapewnienia matce dziecka poczętego, a jeszcze nienarodzonego, szczególnej ochrony w zakresie jej życia i zdrowia wynika z regulacji konstytucyjnej (art. 38 oraz art. 68 ust. 3 Konstytucji RP). Niekiedy wiąże się to z koniecznością poświęcenia życia dziecka poczętego dla ratowania życia jego matki. Odmowa podjęcia prawnie dopuszczalnych czynności ratujących życie w wielu przypadkach może być kwalifikowana jako błąd medyczny prowadzący do odpowiedzialności lekarza oraz placówki medycznej. Nieuprawnione jest stanowisko, jakoby zaniechanie podjęcia działań mających na celu ratowanie życia ludzkiego wynikało z aktualnie obowiązujących regulacji prawnych. Należy przy tym pamiętać, że pomimo rozwoju medycyny wciąż zdarzają się przypadki, w których nawet przedwczesne zakończenie życia dziecka nie przyczynia się do uratowania matki.

Przesłanki niekaralności przerwania ciąży – stanowiące wyjątek od ogólnej zasady ochrony życia ludzkiego w każdym stadium jego rozwoju – określa art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Stosownie do pkt 1 wskazanego artykułu, przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. Zgodność wskazanej regulacji z Konstytucją RP nie była przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego w żadnym spośród jego licznych orzeczeń dotyczącym standardu ochrony życia ludzkiego w Polsce.

Stanowczo potępiamy działania, które prowadzą do dezinformacji opinii publicznej – w tym przedstawicieli zawodów medycznych – co do treści i skutków obowiązującego w Polsce stanu prawnego w zakresie ochrony życia ludzkiego. Za szczególnie naganne uznajemy próby wykorzystania ludzkiej tragedii dla podważania obowiązującego w Polsce standardu ochrony życia ludzkiego w każdym stadium jego rozwoju, w tym również na etapie prenatalnym. Wzywamy do odpowiedzialnego, stonowanego, a przede wszystkim zgodnego z prawdą wypowiadania się w tak newralgicznych kwestiach. Nieakceptowalne jest wykorzystywanie zaistniałej sytuacji dla wywoływania sporów politycznych, a nawet niepokojów społecznych i zamieszek, które mogą przyczynić się do ponowienia aktów agresji wobec chrześcijan i innych osób deklarujących przywiązanie do naturalnego prawa każdego człowieka do życia, jakie obserwowaliśmy jesienią 2020 r.

dr hab. Andrzej Lewandowicz

dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska

prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz

dr hab. med. Anna Sinkiewicz, prof. UMK

prof. dr hab. Alina T. Midro

dr hab. Piotr Kieniewicz MIC

Piotr Nagraba

dr Tomasz Banach

dr Piotr Wołochowicz

pr. Joanna Kieliszewska

dr hab. Józef Brynkus, prof. UP Kraków

dr inż. Mariusz Dzieciątko

dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska

adw. dr Tomasz Strugalski

adw. dr Krzysztof Wąsowski

dr Filip Furman

adw. Jerzy Kwaśniewski

dr Marcin Olszówka

dr Bartosz Zalewski

adw. Rafał Dorosiński

Łukasz Bernaciński

prof. Jacek Zaleśny

r.pr. Katarzyna Gęsiak

dr hab. Jan Olszewski, prof. UR

dr Jan Napoleon Saykiewicz

dr Robert Wyszyński

dr Bawer Aondo-Akaa

dr hab. Michał Michalski, prof. UAM

prof. dr hab. Jacek Bartyzel

dr hab. Beata Ecler-Nocoń, prof. UŚ

prof. Grzegorz Kucharczyk

adw. Magdalena Majkowska

r.pr. Jakub Słoniowski

dr Filip Ludwin

r.pr. Wawrzyniec Knoblauch

prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz”

– Życie każdej kobiety i każdego dziecka jest w Polsce chronione – podkreśla dr Filip Furman, dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Ordo Iuris w cytowanym artykule. – Czasem, pomimo rozwoju medycyny, dochodzi do sytuacji bardzo skomplikowanych, w których pomimo najlepszych wysiłków zespołu medycznego nie udaje się uratować pacjenta. Jeśli jednak w istocie doszło do błędu medycznego, to wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie ma tu nic do rzeczy. Każda ludzka tragedia zasługuje na podejście z właściwym szacunkiem i spokojem. Liczę tutaj przede wszystkim na działanie właściwych biegłych, prawników czy w razie potrzeby Rzecznika Praw Pacjenta.

ZB

 

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Proszę poprawić „Oto zaprezentowane w artykule stanowisko prawników, lekarzy i naukowców w sprawie obowiązujących w Polsce standardów ochrony życia:” na „Oto zaprezentowane w artykule stanowisko Ordo Iuris:” xD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj