Najbardziej kultowe edycje Nike Dunk Low: Wartość kolekcjonerska i historia modeli

1
Reklama

Nike Dunk Low to legendarne obuwie cieszące się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Niektóre ich edycje są szczególnie rozchwytywane przez miłośników tego typu obuwia. Wersja Nike Dunk Low ma niską cholewkę, dzięki czemu zapewnia większą swobodę ruchu oraz komfort. Propozycja ta jest kierowana nie tylko do osób uprawiających sport, ale także tych poszukujących obuwia na co dzień. To buty o nowoczesnym, urozmaiconym i efektownym wyglądzie. Poznaj najbardziej kultowe edycje Nike Dunk Low.

Nike Dunk – historia

Model Nike Dunk pojawił się na rynku w 1985 roku. Zaprojektowano go z myślą o osobach grających w kosza. Twórcą tego wyjątkowego obuwia jest Peter Moore, który odpowiedzialny jest także za stworzenie Air Jordan 1. Projektant czerpał wiele właśnie z tego modelu obuwia, jak i produktu Nike Terminator.

W dniu swojej premiery buty były dostępne w barwach siedmiu szkół, z którymi marka podpisała umowy (np. Georgetown, University of Iowa, University of Kentucky, Georgetown, University of Michigan). Cała seria obuwia nosiła nazwę „Be True To Your School”. Po debiucie model ten nie utrzymał się na rynku zbyt długo.

Został szybko wyparty przez konkurencyjną linię Air Jordan. W 1998 roku nastąpiła pierwsza re-edycja tego obuwia. Została ona doceniona przez kupujących zwłaszcza ze względu na swoją niebywale wysoką jakość materiałów i oryginalne wzornictwo.

Kultowe edycje Nike Dunk Low

Kolekcjonerzy cenią sobie w szczególności kilka edycji Nike Dunk Low.

Reklama

Nike Dunk Low Pro SB „Paris”

Model opracowany specjalnie na objazdową wystawę White Dunk, która odbyła się w 2003 roku. Kolorystyka propozycji Nike Dunk Low Pro SB „Paris” jest poniekąd hołdem dla tego miasta i stanowi małe dzieło sztuki. Buty te mają jasnobrązową zamszową bazę i płócienne nakładki, które przedstawiają grafikę reprodukcji płótna znanego malarza Bernarda Buffeta.

Edycja ta powstała w bardzo ograniczonym nakładzie, który wyniósł jedynie do 202 par. Co ciekawe, nie znajdziemy dwóch modeli z tej serii o identycznym wyglądzie. To propozycja szczególnie unikatowa o cenie rynkowej osiągającej nawet 95 000 USD. Wiele ciekawych serii znajdziesz na sneakersjoint.com.

Nike SB Dunk Low „Tokyo”

Obuwie należące do City Series, które wyróżnia się stonowanymi barwami. Wygląd Nike SB Dunk Low „Tokyo”, jak sama nazwa mówi odnosi się do stolicy Japonii, a więc Tokio. Tak samo, jak w przypadku powyższego modelu, również buty Low „Tokyo” pojawiły się na rynku jedynie w ilości 202 egzemplarzy. Dla kolekcjonerów są więc prawdziwą perełką.

Wydanie to charakteryzują się minimalistycznym designem. Z języka butów pozbyto się metki z oznaczeniem, co jeszcze uprościło ich bryłę. Co ciekawe, na tyle modeli Tokyo nie ma także loga marki. Obuwie to może osiągnąć na rynku ceny rzędu 76 822,95 euro.

Nike SB Dunk Low Freddy Krueger

Kolejna kultowa edycja obuwia. Dobrze znany model, który nie jest jednak dostępny do publicznej sprzedaży. Pomimo tego, że Dunk Low Freddy Krueger miał pojawić się na rynku oficjalnie w 2007 roku, to jednak tak się nie stało. Firma Nike w tej propozycji nawiązuje do dobrze znanej wszystkim postaci z serii horrorów Nightmare on Elm Street. Warto dodać, że model o tym designie jest jednym z najrzadszych na całym świecie. Stanowi on prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów, a jego wartość osiąga nawet 110 000 USD.

Nike Dunk Low Travis Scott x Playstation

Wraz z debiutem Play Station 5 na rynku pojawiła się edycja Nike Dunk Low Travis Scott x Playstation. Jest ona wynikiem owocnej współpracy pomiędzy Travisem Scottem i marką Nike. Niestety, obuwie to trafiło tylko do 5 osób, które wygrały losowanie. Właśnie ze względu na ich ograniczoną ilość, cena rynkowa tego promocyjnego obuwia wynosi nawet 125 000 USD.

Nike SB Dunk Low „What The Dunk”, 

W 2007 roku na rynku pojawiła się kolejna seria Dunków, czyli Nike SB Dunk Low „What The Dunk”. To wyjątkowo oryginalny model stworzony przez Jamesa Arizumiego z okazji 5-lecia Dunków SB na rynku. Ich barwy stanowią połączenie 31 najbardziej cenionych kolaboracyjnych projektów na bazie tej sylwetki, natomiast „What” jest 32 projektem. Prawdopodobnie na całym świecie jest tylko 300 egzemplarzy tego obuwia, stąd nikogo nie powinny dziwić ceny, jakie osiąga (ok. 20 000 USD).

Diamond Supply Co. x Nike SB Low „Tiffany”

W 2005 roku na rynku pojawiła się następna kultowa kolorystyka modelu Nike SB Dunk low, czyli Diamond Supply Co. x Nike SB Low „Tiffany”. Propozycja ta zaliczana jest do serii „Team Manager Series”. W tej edycji zaprojektowane obuwie nawiązuje do zawodów skaterów oraz rzeczy i ludzi, które miały pewien wpływ na ich życie.

W tworzeniu obuwia brali udział pracownicy z różnych marek, a same egzemplarze promowane były przez znanych skaterów. Założyciel Diamond Supply Co wykorzystał barwy ekskluzywnej marki Tiffany & Co na Dunkach. W ten sposób powstały egzemplarze w pięknym odcieniu morskiego, z częścią cholewki pokrytą czarną skórą imitującą łuskę krokodyla. Propozycja ta prezentuje się wyjątkowo luksusowo i drogo. Co ciekawe, została wykończona srebrnym Swooshem. Obuwie to na rynku osiąga cenę rzędu ok. 7500 USD.

Stüssy x Nike SB Dunk Low „Cherry’

W ramach 'Team Manager Series’  w 2005 roku pojawiła się na rynku kolejna kolorystyka serii Dunk Low. Stüssy x Nike SB Dunk Low „Cherry” zostały zaprojektowane przez Robbiego Jeffersa, który czerpał swoje inspiracje z neapolitańskich lodów. Skórzany upper swoimi barwami przypomina różne smaki (beż-wanilia, pastelowy róż- truskawka, brąz- czekolada). Na szczycie języka znajduje się natomiast grafika z wafelkową strukturą na wkładkach. Za ten model należy zapłacić blisko 2500 USD.

Kolekcjonerzy za kultowe edycje Nike Dunk Low są w stanie zapłacić krocie. Obuwie to jest cenione nie tylko ze względu na wyjątkowo wzornictwo, ale także niezwykłą wygodę noszenia oraz znakomitą jakość.

MATERIAŁ PRASOWY

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Nie długo będziemy kolekcjonować skarpetki, a cena takich kilkuletnich i sporadycznie pranych przebije z pewnością buty robione w bangladeszu z farbowanego skaju pod nazwą nike.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj