Plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej. Jak zastąpić węgiel atomem

0
Reklama

1 kwietnia 2022 roku rozpoczęło działalność konsorcjum, które ma wypracować rozwiązania prawne, inwestycyjne i społeczne dla dekarbonizacji krajowej energetyki technologiami jądrowymi. W skład tego konsorcjum wchodzą m.in. Politechnika Śląska i Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (gov.pl), projekt DEsire: „Plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej na drodze modernizacji z wykorzystaniem reaktorów jądrowych generacji” zostanie oficjalnie zainaugurowany podczas konferencji 12 maja br. w Gliwicach w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.

Projekt ten, jak czytamy, realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą: Politechnika Śląska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” SA w Katowicach, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej oraz Fundacja Instytut Sobieskiego.

Na realizację planu dekarbonizacji konsorcjum uzyskało dofinansowanie w ramach VI konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Gospostrateg”. Chodzi o wypracowanie rozwiązań prawnych, inwestycyjnych i społecznych dla dekarbonizacji krajowej energetyki technologiami jądrowymi.

Zaplanowano siedem zadań badawczych. Ich realizacja utworzy „mapę drogową dla organizacji potencjalnych procesów inwestycyjnych, mających na celu dekarbonizację scentralizowanych systemów wytwórczych, zgodnie z coraz wyraźniej promowanym na świecie kierunkiem transformacji Coal-to-Nuclear”.

Reklama

Plan, jak czytamy, będzie aktualizował wytyczne w zakresie kreowania polityki energetycznej w segmencie technologii jądrowych oraz w obszarze pożądanych procesów dekarbonizacyjnych, co jest wymagane w związku z dynamicznie postępującymi zmianami w zakresie ekonomiki pracy węglowych systemów wytwórczych.

Analizy będą prowadzone zgodnie z czterema kryteriami: środowiskowym, technicznym, ekonomicznym i społecznym. Powinny pozwolić na identyfikację barier dekarbonizacyjnych, jak również sformułować potencjalne sposoby dla ograniczenia oddziaływania tych przeszkód.

Celem majowej konferencji inaugurującej projekt DEsire jest zapoznanie otoczenia społeczno-gospodarczego z założeniami projektu. W jej trakcie wystosowane zostanie zaproszenie do współtworzenia Klastra Transformacji Energetyki Zawodowej.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj