Tychy: Właściciel chorego owczarka może trafić do więzienia, bo nie był z psem u weterynarza

0
Owczarek "Borys" odebrany właścicielowi; fot. KMP Tychy
Reklama

Nawet na 3 lata więzienia może zostać skazany tyszanin, który dopuścił się zaniedbań wobec swojego owczarka. Pies został już odebrany właścicielowi. Pod koniec maja policja przekazała sprawę do Sądu Rejonowego w Tychach.

Jak nas poinformowała 2 czerwca mł. asp. Paulina Kęsek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tychach, policjanci tutejszego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą otrzymali informację dotyczącą znęcania się nad psem. 12 maja pod wskazany adres udali się z lekarzem weterynarii. Tam zastali 60-letniego mężczyznę oraz jego psa – owczarka niemieckiego wabiącego się „Borys”.

– Po przeprowadzeniu badania lekarz stwierdził, że pies ma duże problemy z tylnymi łapami oraz z kręgosłupem, dlatego polecił właścicielowi pilne wykonanie niezbędnych badań, które uchronią zwierzę przed nieuleczalnym kalectwem – mówi mł. asp. Paulina Kęsek. – 60-letni mieszkaniec Tychów został poinformowany, że kolejna kontrola będzie przeprowadzona za 10 dni. Niestety, właściciel zlekceważył zalecenia.

Podczas kolejnej wizyty (złożonej 22 maja) policjantom i lekarzowi weterynarii towarzyszyli przedstawiciel Urzędu Miasta Tychy odpowiedzialny za ochronę zwierząt i pracownik tyskiego schroniska dla zwierząt.

– Lekarz weterynarii stwierdził, że stan i kondycja czworonoga uległy pogorszeniu – dodaje mł. asp. Kęsek. – Tym samym zapadła decyzja o konieczności zabrania psa i zapewnienia mu odpowiedniej opieki lekarskiej. Zaniechanie wykonania zaleceń lekarza oraz pozostawienie czworonoga bez należytej opieki mogło doprowadzić ostatecznie do jego kalectwa, a nawet konieczności uśpienia. Teraz o losie mężczyzny zdecyduje sąd. 60-latkowi grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Policja apeluje: „Jeżeli jesteś świadkiem lub masz informacje o popełnionych przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zwierzętom w postaci nieuzasadnionego, niehumanitarnego zabijania zwierząt, znęcania się nad nimi poprzez m.in. torturowanie lub przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach bytowania, oferowania do sprzedaży zwierząt (i roślin) zagrożonych wyginięciem lub o przestępstwach bądź wykroczeniach przeciwko środowisku – nie bądź obojętny – zareaguj!

– Każda informacja, która może uchronić zwierzęta przed cierpieniem, zapobiec popełnieniu przestępstwa przy ich wykorzystaniu oraz doprowadzić do ukarania osób, które popełniły przestępstwo lub wykroczenie na szkodę środowiska, jest bardzo cenna dla policjantów – zapewnia mł. asp. Kęsek. – Pamiętajmy, zwierzę samo nie poskarży się na swojego właściciela, pomóc mu może jedynie inny człowiek.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj