Ubezpieczenie grupowe w pracy — czy warto?

0
Reklama

Decyzję o wykupieniu ubezpieczenia grupowego w pracy warto podjąć świadomie i odpowiedzialnie. Taka polisa kosztuje przeważnie maksymalnie kilkadziesiąt złotych, jednak po co wydawać pieniądze na coś, co okaże się zupełnie nieprzydatne. Sprawdź, jakie są wady i zalety pracowniczych polis grupowych.

Czym jest ubezpieczenie grupowe w pracy?

Ubezpieczenie grupowe to rodzaj polisy proponowany najczęściej przez zakład pracy. Wówczas w ramach jednej umowy i składki można liczyć na szeroki zakres ochrony. Takie ubezpieczenie zazwyczaj obejmuje świadczenia podstawowe, gwarantujące wypłatę odszkodowania rodzinie w razie śmierci ubezpieczonego, oraz umowy dodatkowe. Ubezpieczenie w pracy (https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-w-pracy-jakie-plusy-i-minusy/213.html) najczęściej rozszerza się o ochronę na wypadek poważnego zachorowania, urazu ciała, hospitalizacji czy urodzenia dziecka.

Umowę o polisę pracowniczą najczęściej podpisuje się na 12 miesięcy. Przed zakończeniem okresu ubezpieczeniowego ubezpieczyciel zazwyczaj proponuje możliwość przedłużenia ochrony. Zakup polisy jest możliwy wyłącznie w przypadku osób niebędących na zwolnieniu i niepobierających świadczenia rehabilitacyjnego.

Jakie zalety ma ubezpieczenie grupowe w pracy?

Ubezpieczenie grupowe w pracy zapewnia szeroki zakres ochrony i gwarantuje wsparcie finansowe w nieoczekiwanych sytuacjach. Pozwala uzyskać pomoc w razie nagłej choroby czy wypadku w zakresie określonym w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Za taką polisę nie płaci się dużo, a w niektórych firmach da się rozszerzyć ochronę na najbliższych.

Korzystna składka miesięczna

Indywidualne ubezpieczenie na życie i zdrowie nie jest drogie, jednak oczywiste jest, że im mniej kosztuje polisa, tym lepiej. Przy pakietach grupowych firmy ubezpieczeniowe proponują znacznie atrakcyjniejsze ceny, co zapewnia możliwość skorzystania z bardzo konkurencyjnych ofert. Niskie składki często stanowią argument nie do podważenia i przekonują nawet najbardziej sceptycznych do wykupienia polisy.

Reklama

Brak konieczności wypełniania ankiety medycznej

Przy indywidualnych ubezpieczeniach na zdrowie i życie ubezpieczyciele często wymagają wypełniania ankiet medycznych. Przy wariantach grupowych zazwyczaj pomija się tę procedurę, co znacznie zmniejsza ilość formalności i skraca czas potrzebny na uzyskanie polisy.

Możliwość rozszerzenia ochrony na członków rodziny

Wybrani ubezpieczyciele umożliwiają rozszerzenie ochrony proponowanej w ramach polisy pracowniczej na członków rodziny. Dzięki temu nie tylko osoba zatrudniona może skorzystać z atrakcyjnej oferty z niską składką, ale również jej współmałżonek czy dzieci.

Jakie wady ma ubezpieczenie grupowe w pracy?

Ubezpieczenie grupowe w pracy to bardzo atrakcyjny sposób na zabezpieczenie swojego budżetu. Pozwala uchronić się przed konsekwencjami pogorszenia stanu zdrowia. Mimo to nie można zapominać, że takie rozwiązanie ma też pewne wady. Największą z nich jest to, że uniemożliwia negocjowanie warunków umowy i dopasowywanie ich do własnych potrzeb. Ponadto polisa grupowa to dodatkowy koszt, który może obciążać domowy budżet.

Ograniczony zakres ochrony

Firmy ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia grupowe przygotowują uniwersalną polisę dla wszystkich zatrudnionych, nie zważając na indywidualne preferencje pracowników. Niekiedy proponują możliwość wyboru sumy ubezpieczenia, co daje co prawda pewną swobodę, jednak nie tak dużą, jak przy samodzielnym negocjowaniu umowy z firmą ubezpieczeniową.

Dodatkowy koszt

Składki za ubezpieczenie grupowe pobiera się zazwyczaj z wypłaty raz w miesiącu. Powoduje to obniżenie dochodów i może przyczyniać się do zbytniego nadwyrężenia funduszy. Dlatego przed podjęciem decyzji o dołączeniu do polisy pracowniczej, warto zastanowić się nad własnymi możliwościami finansowymi.

Więcej o wadach i zaletach grupowych ubezpieczeń na życie przeczytasz na stronie: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie-wady-i-zalety/83.html.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie grupowe w pracy?

Osoby zainteresowane wykupieniem ubezpieczenia na życie i zdrowie mogą samodzielnie skontaktować się z wybranym ubezpieczycielem lub zdecydować się na polisę grupową w zakładzie pracy. Drugie rozwiązanie pozwala skorzystać z atrakcyjnych ofert przygotowanych z myślą o pracownikach danej firmy. Zapewnia minimum formalności. Nie wymaga też pamiętania o opłacaniu składek, bo są one najczęściej pobierane z wypłaty. Ubezpieczenie grupowe przeważnie gwarantuje jednak mniejszą elastyczność i brak możliwości dostosowywania oferty do własnych oczekiwań. Ostateczną decyzję warto podjąć z uwzględnieniem swoich własnych potrzeb co do polisy.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na łatwo dostępnym ubezpieczeniu i nie masz szczegółowych wymagań co do zakresu ochrony, wybierz wariant grupowy. Gdy Twoim celem jest dostosowanie wysokości sumy ubezpieczenia i liczby umów dodatkowych do indywidualnych preferencji, lepiej zdecyduj się na polisę indywidualną.

Artykuł sponsorowany

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj