W ubiegłym roku pociągi Kolei Śląskich przewiozły prawie 22 mln pasażerów. To rekord.

0
Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski (z lewej) i prezes Kolei Śląskich Patryk Świrski na konferencji 25.01.2024 r.; fot. Andrzej Grygiel/UMWS
Reklama

Prawie 22 mln pasażerów przewiozły w ubiegłym roku pociągi Kolei Śląskich. To rekord w całej historii tego regionalnego przewoźnika.

Na konferencji prasowej, która odbyła się 25 stycznia, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, i Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich, poinformowali, że w ubiegłym roku Koleje Śląskie przewiozły prawie 22 mln pasażerów. Nigdy wcześniej spółka nie zanotowała takiego wyniku. Dotychczasowy rekord padł w 2019 roku – wtedy to z usług Kolei Śląskich skorzystało 20,4 mln pasażerów. Później wybuchła pandemia, co wyraźnie odbiło się na pracy przewozowej – w 2020 roku liczba pasażerów spadła do 13 mln.

Największą popularnością w 2023 roku cieszyła się linia S1: Gliwice – Częstochowa. Pociągi Kolei Śląskich przewiozły tu łącznie 9,8 mln pasażerów. Drugie miejsce, pod względem liczby pasażerów, zajęła linia S5: Katowice – Zwardoń. Na tej trasie pociągi KŚ przewiozły w ubiegłym roku 7,3 mln pasażerów.

– Początek działalności przewozowej Kolei Śląskich to październik 2011 roku – mówił marszałek Jakub Chełstowski. – Po 12 latach od debiutu spółka ta może pochwalić się przewiezieniem blisko 22 mln pasażerów w ciągu roku. Statystycznie oznacza to mniej więcej tyle, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy każdy mieszkaniec województwa pięciokrotnie podróżował pociągami Kolei Śląskich.

– Dla pasażerów liczy się ekonomia i wygoda – dodał prezes Patryk Świrski. – W dobie drożejących paliw, czy trudności w zaparkowaniu samochodu w centrach miast, coraz więcej mieszkańców województwa śląskiego wybiera pociąg, jako tańszy i bardziej komfortowy środek transportu. Najlepiej obrazuje to, liczony rok do roku, wzrost o 9,9 proc. liczby pasażerów Kolei Śląskich.

Reklama

Na zwiększającą się liczbę pasażerów ma wpływ uruchamianie nowych połączeń. Na przykład działająca od grudnia linia S9 (Częstochowa -Tarnowskie Góry) zapewnia mieszkańcom m.in. tych miast bezpośredni dojazd na lotnisko Katowice w Pyrzowicach. Od 10 grudnia 2023 roku, a więc od daty obowiązywania nowego rocznego rozkładu jazdy, na tory województwa śląskiego wyjeżdża łącznie do 450 pociągów dziennie.

Kolej Śląskie oferują wiele zniżek, ustawowych i specjalnych (np. „Rodzina” zapewnia trzydziestoprocentową ulgę dla osób podróżujących wspólnie z dziećmi do 16. roku życia; z oferty tej może skorzystać od dwóch do sześciu osób, w tym maksymalnie dwie osoby dorosłe i minimum jedno dziecko).

Od 1 marca w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zacznie obowiązywać pilotażowo wspólny bilet GZM, Kolei Śląskich i Polregio. To kolejny krok w popularyzacji codziennych dojazdów komunikacją publiczną do szkoły i pracy. Pasażerowie będą mieli do wyboru cztery imienne bilety miesięczne Taryfa Max Bilet Kolei Śląskich oraz ich odpowiedniki – trzydziestodniowe Metrobilety GZM.

– Ceny biletów są te same, ale w przypadku zakupu w Kolejach Śląskich, pasażerowie mają do dyspozycji pełny wybór ulg ustawowych – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk,  rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Za najtańszy bilet na jedno miasto pasażerowie, jak słyszymy, zapłacą 119 zł; za bilet na dwa miasta- 149 zł; za trzy do sześciu sąsiadujących ze sobą miast – 189 zł; za bilet sieciowy – 249 zł. Dodatkowo będzie funkcjonował jeden bilet 24-godzinny – Metrobilet 24h w cenie 24 zł.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj