Wezwanie do zgody w 102. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

0
Hołd poległym powstańcom śląskim oddają dzieci z Przedszkola nr 20 w Tychach; 17.08.2021 r.; fot. ZB
Reklama

W ramach obchodów 102. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, w kościele Krzyża Świętego w Tychach Czułowie odprawiono mszę świętą w intencji powstańców, a później złożono kwiaty pod pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich przy ul. Katowickiej.

Mszę świętą o godz. 18.00 odprawił ks. rezydent Paweł Łazarski. Modlono się za powstańców śląskich i ich rodziny.  W wygłoszonym kazaniu ks. Łazarski mówił, że aby owoce zrywów powstańczych na Górnym Śląsku były trwałe potrzebna jest zgoda i współpraca w naszej Ojczyźnie.

– Musimy się sami dogadywać – mówił ks. Łazarski. – Bo gdy tej zgody zabraknie, to inni dogadają się ponad naszymi głowami i poprowadzą nas tam, gdzie nie chcemy.

Po zakończeniu mszy świętej jej uczestnicy udali się pod pomnik Poległych Powstańców Śląskich w Czułowie. Uroczystość przed pomnikiem rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Prowadzący uroczystość Wojciech Wieczorek (red. naczelny gminnej gazety „Twoje Tychy”) wezwał wszystkich do uczczenia powstańców, przypominając, że I Powstanie Śląskie wybuchło w Tychach, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r., zginęło ok. 500 powstańców, ale już po ustaniu walk, na skutek niemieckich represji, liczba wszystkich ofiar przekroczyła 2,5 tys. Wojciech Wieczorek powiedział m.in.: „Dzisiaj nie wyły syreny, by uczcić powstańców śląskich, w czołówkach dzienników nie wspomniano o tej rocznicy, Warszawa o powstaniach śląskich nie pamięta, nie chce pamiętać”.

Później głos zabrał tyski radny Józef Twardzik, współorganizator uroczystości, inicjator odbudowy czułowskiego pomnika (pomnik, wzniesiony w 1937 r. z inicjatywy  zamordowanego później przez Niemców Józefa Dedy, został zburzony po agresji III Rzeszy). Wniosek o odbudowę radny Twardzik złożył 28 października 2008 r., a odsłonięcie monumentu nastąpiło 3 maja 2010 r. Radny Twardzik przypomniał, że miejsce gdzie dziś stoi pomnik zostało uświęcone krwią poległego powstańca Franciszka Mroza, dlatego wezwał władze miasta, by uroczystości pod tym pomnikiem włączone zostały w kalendarz najważniejszych wydarzeń w Tychach.

Reklama

Po przemówieniach rozpoczęła się uroczystość składania kwiatów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele: władz miasta, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, PiS, PO, służb mundurowych, szkół podstawowych (nr 6 i 14), Przedszkola nr 20, harcerzy, Młodzieżowej Rady Miasta, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną, rad osiedli. Kwiaty złożył też poseł Michał Gramatyka. Znicz pod pomnikiem zapalił Edward Kost – wnuk Józefa Dedy. Na koniec odśpiewano „Rotę”.

Janina Półtorak z TMLiKPW przypomniała, że przed kościołem bł. Karoliny w Tychach można oglądać wystawę poświęconą III Powstaniu Śląskiemu.

Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Oprawę artystyczną zapewnił chór Cantate Deo. Grała orkiestra KWK „Piast”. Organizatorem uroczystości był radny Józef Twardzik i Miejskie Centrum Kultury przy wsparciu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

(icz)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj