40 wyróżnień za dobroć. Wśród uhonorowanych „Bohaterowie Maciusia”

0
Gala Wolontariusz Roku 2021, fot. UM Pszczyna/ MG Foto Grucka
Reklama

W Pszczynie doceniono wolontariuszy. W tym roku przyznano 40 wyróżnień. Wśród uhonorowanych znaleźli się „Bohaterowie Maciusia”, których zgłosiła do wyróżnienia mama chorego na SMA Maciusia Cieślika.

Gala Wolontariusz Roku 2021 Gminy Pszczyna odbyła się w niedzielę, 5 grudnia, w Pszczyńskim Centrum Kultury. W tym roku przyznano 40 wyróżnień. Pierwszą grupą nagrodzonych byli „Bohaterowie Maciusia” – osoby, które bardzo aktywnie włączyły się w zbiórkę środków na terapię genową dla chorego Maciusia Cieślika. Dziesięć osób zostało wyróżnionych indywidualnie. Ponadto uhonorowano Pszczyńską Grupę Motocyklową oraz Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Czarkowie. Tytuł Super Wolontariusza odebrały Sandra Musiolik i Emilia Wójcik. Poniżej lista wyróżnionych i opis ich działalności.

Wolontariuszami Roku 2021 zostali:

„Bohaterowie Maciusia”: Justyna Czernecka, Katarzyna Gałka, Bożena Cebula, Arkadiusz Rakowski, Hanna Hochuł, Liliana Czernecka, Piotr „Łapers” Łapa, Izabela Kuszek, Renata Janosz, Monika Michalik, Barbara Sitek-Potoczko, Beata Morawiec, Martyna Olszowiec, Karolina Olszowiec, Łukasz Reclik, Leszek Pławecki, Zdzisław Spyra, rodzina Bogoczów: Magdalena, Paweł, Jan; rodzina Biesów: Karol, Izabela, Matylda Tarnawska, Urszula Bies-Tarnawska, Mariusz Tarnawski, rodzina Galochów: Roksana, Eliza, Mia, Ines, Anna; Michał Piech, Mariusz Stencel, Barbara Szweda, Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie, rodzina Wojtalów, Barbara Strzoda.

Ta grupa ludzi bardzo aktywnie włączyła się w zbiórkę środków na terapię genową dla Maciusia Cieślika, chłopca chorego na SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Akcja zakończyła się sukcesem dzięki zaangażowaniu mnóstwa osób, lokalnej społeczności, szkół, stowarzyszeń, klubów sportowych itd. Udało się zebrać ok. 9,5 mln zł. Pisaliśmy o tym tutaj. Do wyróżnienia zgłosiła „Bohaterów Maciusia” mama chorego chłopczyka – Ewelina Czernecka.

Reklama

Ryszard Hałas – organizator zbiórki darów dla Domu Samotnych Matek w Wiśle Małej, dla seniorów; wspiera jadłodzielnię przy kościele Podwyższenia Krzyża, organizuje książki dla biblioteki w Przedszkolu nr 2 i biblioteki pedagogicznej; w roku 2020 wysprzątał las przy Brico Marche. Został zgłoszony przez Bernadetę Hałas.

Marcin Manowski – angażuje wychowanków Zakładu Poprawczego w prace dla Ośrodka w Rudołtowicach; realizator projektów: „Służymy pomocą” (wykonanie przyłbic) , „Piaskownica dla dzieci” (na warsztatach szkolnych wykonano piaskownice dla rodzin potrzebujących), „Warto pomagać” (wykonano serca na nakrętki na zbiórkę dla Maciusia i Filipka). Zgłoszony przez Branżową Szkołę I Stopnia w Pszczynie.

Joanna Skrzypczyk i Katarzyna Wyroba – koordynatorki i inicjatorki szycia maseczek na terenie gminy Pszczyna w wamach tzw. Grupy Rudołtowice. W akcji tej wzięło udział 260 osób, zaangażowane zostały szkoły, przedszkola, OSP, KGW; współpracowano z grupami Szyjemy maseczki dla Bielska-Białej i Maseczki dla medyków Śląska. Udało się uszyć w sumie ok. 9 tysięcy maseczek, które trafiły do szpitali, przychodni, sklepów, służb mundurowych. Wolontariuszki zostały zgłoszone do wyróżnienia przez Pszczyńskie Centrum Kultury.

Joanna Nadgórska – pedagog, organizatorka akcji charytatywnych, m.in. na terapię genową dla Filipka: kiermaszu wielkanocnego 2020 r., pikniku charytatywnego w Brzeszczach 2020 r., kiermaszu świątecznego 2021 r.; organizatorka koncertu charytatywnego dla dzieci w Brzeszczach, inicjatorka „Akcji Szafowania”, w tym włączenia społeczności szkolnej wraz z rodzicami; inicjatorka „Świątecznej paczki dla seniora” dla osób z Brzeszcz, Oświęcimia, gminy Pszczyna. Wolontariuszkę zgłosił do wyróżnienia Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie.

Halina Stoppa – aktywny członek Stowarzyszenia Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, corocznie reprezentuje gminę Pszczyna w olimpiadach UTW, zdobywając medale; uczestniczy w zajęciach i szkoleniach, pełni funkcję starosty w kilku grupach UTW. Wolontariuszka zgłoszona przez Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Aniela Szmit – wieloletni aktywny członek Stowarzyszenia Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku; wykonuje prace administracyjne podczas organizacji zajęć fakultatywnych i imprez integracyjnych; uczestniczka senioralnych zawodów sportowych, projektów, szkoleń. Wolontariuszka zgłoszona przez Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Renata Kordasiewicz – naczelnik Urzędu Pocztowego w Pszczynie; co roku organizuje i wręcza paczki mikołajkowe dla 100 podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Pszczynie z siedzibą w Piasku (PSONI); kompletuje te paczki, robi zakupy, zbiera środki na ten cel. Zgłoszona przez PSONI.

Marcela Jaromin-Goraus – przedstawicielka Śląskich Motocyklistek; organizuje zbiórki, bierze udział w festynach i imprezach integracyjnych PSONI. W 2019 zainicjowała wydanie kalendarza, z którego dochód przekazano na rzecz PSONI. Zgłoszona przez PSONI.

Michalina Wróblewska – wolontariuszka Hospicjum św. Ojca Pio od 2013 r.; współtworzyła zespół młodzieżowy hospicjum, organizując warsztaty, szkolenia; pomagała w rozliczeniach 1% dla hospicjum, uczestniczyła w kwestach, akcjach charytatywnych i koncertach. Zgłoszona przez Hospicjum Ojca Pio.

Pszczyńska Grupa Motocyklowa – za organizowanie imprez charytatywnych ze zbiórką krwi. Do wyróżnienia zgłosiło grupę Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Pszczyna.

Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Czarkowie – organizował kiermasze, by zebrać środki na terapię genową dla Maciusia, Olka Budzika i Filipka Cholewy; zebrał 6850 zł dla szkoły w Kamerunie w ramach akcji „Autobus dla Afryki”, zorganizował zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Klub został zgłoszony do wyróżnienia przez Jacka Kubisa i Joannę Waleczek.

SUPER WOLONTARIUSZE:

Sandra Musiolik i Emilia Wójcik – wyróżnione za filmy, przedstawienie o św. Jadwidze, jasełka,  prowadzenie balu charytatywnego, Dnia Dziecka, zabaw w ZSP nr 3 w Starej Wsi; za zorganizowanie Dni Autyzmu, Konferencji o Niepełnosprawności, za pomaganie w Ośrodku MB Różańcowa, udział w Czytaniu Bajek, w Kreatywnej sobocie dla dzieci. Zgłoszone przez Zarząd Osiedla Stara Wieś i przewodniczącego Mariana Szwarca.

– Bardzo dziś potrzebujemy świadków dobroci, czułości i bezinteresownej miłości. Postawcie na miłość i z nią udawajcie się na peryferia naszego miasta, które często wypełnione są samotnością, smutkiem, wewnętrznymi ranami i utratą smaku życia. Swoimi słowami i czynami wylewacie olej pocieszenia i uzdrowienia na zranione serca. Tylko w ten sposób uratujemy Nadzieję, bez której trudno żyć i myśleć o przyszłości. Starajmy się zostawić ten świat trochę lepszym niż go zastaliśmy – powiedziała podczas niedzielnej gali Marcelina Leki, radna Rady Miejskiej w Pszczynie, pomysłodawczyni wyróżnień dla wolontariuszy.

– Wolontariat polega na niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym. Można jej udzielać zarówno indywidualnym osobom, jak i całym społecznościom. Można uczestniczyć w pojedynczych akcjach, inicjatywach albo podjąć się stałego wolontariatu na rzecz wybranej instytucji, fundacji lub osoby. Wolontariuszem może zostać każdy z nas, bez względu na swój wiek czy doświadczenie, czego dowodem są dzisiejsze wyróżnienia – dodała zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok.

– Od przeszło 10 lat w gminie Pszczyna wyróżniamy wolontariuszy. To osoby, z których wszyscy jesteśmy dumni, które na pierwszym planie zawsze stawiają dobro drugiego człowieka. To postacie pełne empatii, wrażliwości i równocześnie bardzo aktywne, potrafiące zmobilizować wokół szlachetnych działań olbrzymie grono osób – powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

This slideshow requires JavaScript.

DLAP, (r) Źródło/fot.: UM Pszczyna

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj