Akwaria morskie kontra słodkowodne. Co jest droższe?

0
Reklama

Jeśli zaczynamy interesować się akwarystyką, to prawdopodobnie wiemy, że istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje akwariów. Są to oczywiście słodkowodne i słonowodne. Zwraca się uwagę, że te pierwsze są raczej przeznaczone dla nowicjuszy i amatorów. Dlaczego? Co jest droższe? I dlaczego jest droższe? O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu.

Różnice między akwarystyką morską oraz słodkowodną

Akwarystyka słodkowodna to z pewnością interesująca sprawa, która jest polecana dla każdego początkującego entuzjasty podwodnych światów. Zbiorniki wyposażone w słodką wodę są z pewnością najpopularniejszym rodzajem akwariów w Polsce. W dodatku ryby oraz rośliny pasujące do takiego rodzaju wody są dużo bardziej powszechne i dostępne. Pielęgnacja tych akwariów jest również dużo łatwiejsza – czysta “kranówka” zazwyczaj wystarczy do wymiany wody, a sama opieka wymaga mniejszej ilości sprzętu i zaangażowania. Jednak tutaj mamy do czynienia z dużo bardziej ograniczoną tudzież powtarzalną florą i fauną – co często zniechęca bardziej ambitnych akwarystów.

Z kolei akwaria morskie są niewątpliwie dużo bardziej wymagającym, jednak dającym lepsze efekty, rodzajem akwarystyki. Dzięki unikalności gatunków, niskiej popularności oraz specyfice słonowodnego świata, akwarystyka morska jest nie lada gratką dla miłośników podwodnych krajobrazów. Jednak należy zaznaczyć, że pielęgnacja i stworzenie akwarium morskiego jest zdecydowanie bardziej wymagającej i pracochłonne niż w przypadku słodkowodnego zamiennika. Poza tym będziemy musieli zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do filtracji czy natleniania wody.

Co jest droższe w założeniu i utrzymaniu?

Cena to kolejna różnica między tymi dwoma rodzajami akwarystyki. Morskie akwaria są zazwyczaj droższe w zakupie i utrzymaniu, niż akwaria słodkowodne. Dlaczego? Po pierwsze: ze względu na cenę wszystkich składników niezbędnych do założenia akwarium. Ryby i rośliny słonowodne są droższe niż słodkowodne żyjątka. W dodatku musimy zaopatrzyć się często w żywe skały, bakterie nitryfikujące czy odpowiednie filtry – co oczywiście generuje koszty. Poza tym proces pielęgnacyjny akwariów morskich bardziej uderzy w portfel. Jest to spowodowane trudnością w stworzeniu odpowiedniego ekosystemu dla podwodnej flory i fauny. Potrzebujemy chociażby specjalnej wody czy dodatkowych specyfików wspomagających utrzymanie środowiska.

Reklama

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem konkretnego akwarium morskiego lub słodkowodnego, to koniecznie najpierw zapoznaj się z potrzebnym sprzętem i jego ceną. Szeroką ofertą wyposażenia do akwarium może pochwalić się sklep akwarystyczny24.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj