Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

0
Reklama

Skóra osób zdrowych jest pokryta płaszczem hydrolipidowym, który chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Płaszcz ten jest mieszaniną sebum produkowanego przez gruczoły łojowe oraz tłuszczów, które pochodzą z komórek naskórka. Pod płaszczem znajduje się warstwa rogowa zbudowana ze zrogowaciałych komórek naskórka, czyli korneocytów. Komórki spojone są ze sobą cementem międzykomórkowym, który pełni funkcję uszczelniacza.

W przypadku atopowego zapalenia skóry naskórek tworzy niekompletny płaszcz hydrolipidowy, a komórki naskórka nie przylegają ściśle do siebie przez nieprawidłowy cement międzykomórkowy. To powoduje, że do skóry z łatwością przenikają alergeny i substancje drażniące, które wywołują zmiany skórne i stany zapalne.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Jako jedną z przyczyn choroby wymienia się predyspozycje genetyczne. Jeżeli jeden rodzic choruje na atopowe zapalenie skóry, zwiększa się prawdopodobieństwo, że u dziecka także pojawi się choroba. Innym powszechnym czynnikiem jest skażenie środowiska. Związki chemiczne, które znajdują się w powietrzu skażonym spalinami, działają szkodliwie na mechanizmy obronne organizmu, co ułatwia przenikanie alergenom.

Wychowywanie dziecka w sterylnych warunkach i nadmierne ograniczanie kontaktu dziecka z alergenami także zaburza prawidłowy rozwój układu odpornościowego pociechy. W efekcie w późniejszych etapach życia może wystąpić nadwrażliwość na alergeny.

Inne czynniki wywołujące schorzenie to:

Reklama
  • brak umiejętności radzenia sobie ze stresem,
  • nadmierne pocenie się skóry,
  • chemiczne substancje drażniące,
  • alergie pokarmowe,
  • alergeny powietrznopochodne.

Objawy nasilać mogą również nieodpowiednie ubrania, codziennie stosowane kosmetyki oraz dieta. Zbyt duże ilości cukru i żywności przetworzonej zaostrzają objawy choroby.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Dolegliwości, które mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry to:

  • uporczywy świąd skóry, powodujący chęć drapania,
  • suchość skóry,
  • grudki i pęcherzyki często wypełnione płynem surowiczym, które mogą stworzyć rany i nadżerki,
  • zaczerwienienie,
  • rumień,
  • świąd w trakcie pocenia,
  • rybia łuska.

Znaczenie ma także lokalizacja zmian. U niemowląt znajdują się na twarzy, szyi i tułowiu. U starszych dzieci i nastolatków na zgięciach stawowych, a u dorosłych często pojawiają się na dłoniach.

Jak leczyć AZS?

Na chwilę obecną nie wynaleziono uniwersalnego leku, który likwidowałby przyczyny i dolegliwości skóry atopowej. Leczenie polega na stosowanie leków immunosupresyjnych, unikaniu czynników zaostrzających objawy i odpowiedniej pielęgnacji. Takie połączenie pozwala zwalczyć objawy na tyle, aby choroba przez długi czas pozostawała uśpiona.

Dermatolog

Kluczowa jest jednak prawidłowa diagnoza, dlatego jeżeli zauważysz zmiany na skórze, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Lekarz na podstawie wywiadu i wyników dodatkowych badań jest w stanie zdiagnozować chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj