Budowa domu bez pozwolenia – na jakich warunkach?

0
Reklama

Wraz z Polskim Ładem wchodzi w życie przepis zezwalający na budowanie domów do 70 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskiwania na ten cel pozwolenia. Co warto o tym wiedzieć?

Adwokat radzi – pamiętajmy o innych formalnościach

Chociaż wizja budowy domu bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę jest kusząca to mimo to nie należy lekceważyć tematu dokumentacji inwestycji. Według zapewnień rządu nowe przepisy do minimum ograniczą formalności, np. zlikwidują przymus uzyskania pozwolenia na budowę czy konieczność prowadzenia dziennika budowy, jednak pewne obowiązki pozostaną. Trzeba będzie m.in. dokonać zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Zapytany adwokat podkreśla, że mimo znacznego złagodzenia przepisów regulujących budowę domów do 70 m kw., nie należy zapominać ani lekceważyć potocznie zwanej papierologii dotyczącej inwestycji, ponieważ może mieć to przykre konsekwencje.

Bez pozwolenia, ale ze zgłoszeniem

Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwia szybszą i łatwiejszą budowę domów wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych spełniających określone w ustawie warunki. Jedną ze zmian jest to, że obecnie, aby rozpocząć budowę nieruchomości do 70 m kw. nie trzeba już ubiegać się o pozwolenie na budowę. Należy jednak dokonać odpowiedniego zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W przypadku miast na prawach powiatu organem tym jest urząd miasta, natomiast w innych sytuacjach – starostwo powiatowe właściwe dla terenu, na którym znajduje się działka. Do zgłoszenia koniczne jest dołączenie wymaganych załączników:

  • projektu architektoniczno-budowlanego,
  • oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • oświadczenia o tym, że inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
  • oświadczenia o tym, że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Ponadto, należy również poinformować organ nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia prac budowlanych.

Jeżeli występuje brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warunki zabudowy mają być wydawane w terminie 21 dni.

Reklama

Wymagania dotyczące działki

Ustawa określa też warunki jakie musi spełnić działka, aby móc wybudować na niej bez pozwolenia na budowę dom do 70 m kw. Przede wszystkim działka ta musi mieć wielkość do 500 m kw. powierzchni. Może być również mniejsza. W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że ,,Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki”. Oprócz wymogów dotyczących wielkości działki należy pamiętać o zasadach regulujących usytuowanie na niej nieruchomości. Tu, tak jak w przypadku standardowej budowy domu z wymaganym pozwoleniem na budowę, obowiązują przepisy ogólnokrajowe.

Są one zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i opisują, np. ile metrów musi dzielić budynek od granicy działki. Wielu ekspertów podkreśla, że zawężenie możliwości wyboru co do wielkości działki może sprawiać trudności przy zagospodarowaniu terenu w przyszłości, kiedy dom już będzie stal. Ograniczona będzie m.in. możliwość wybudowania dodatkowych urządzeń budowlanych np. przydomowej oczyszczalni czy studni.

Darmowe projekty domów

Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju rząd opublikuje w specjalnie utworzonym serwisie na stronach www.gov.pl bazę projektów budowlanych domów do 70 m kw., które będą przeznaczone do wielokrotnego zastosowania. Początkowo projekty miały kosztować symboliczną złotówkę, jednak teraz wiadomo już, że będą one zupełnie darmowe. Projekty mają pojawić się w sieci w II kwartale tego roku. Opublikowane domy będą zwycięzcami konkursu zorganizowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj