Buty do biegania na asfalt a buty do biegania w terenie – najważniejsze różnice

0
Reklama

Bieganie to bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych sposobów na poprawę kondycji. Regularne treningi mają pozytywny wpływ na mięśnie, ścięgna, samopoczucie oraz układ krążeniowy i oddechowy, jednakże przed rozpoczęciem biegu warto zadbać o dobór odpowiedniego obuwia. Pomoże to zadbać o stawy oraz zmniejszy ryzyko kontuzji – czym różnią się buty asfaltowe od trailowych?

Dwie nawierzchnie, dwa bieżniki

Obuwie podczas biegu nie tylko zapewnia komfort naszym stopom, ale również odpowiada za amortyzowanie wstrząsów podczas kontaktu nogi z podłożem. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że asfaltowa lub betonowa powierzchnia różni się pod względem twardości od szlaków w terenie. Konieczność pokonywania podejść, luźno związana nawierzchnia oraz błoto wymaga agresywnego bieżnika z wypustkami, które w butach terenowych wykonane są ze stosunkowo miękkiej gumy. W przypadku obuwia trailowego możemy spotkać się z modelami przeznaczonymi do biegania po leśnych ścieżkach, w śniegu oraz egzemplarzach z mniej wyraźnym bieżnikiem i twardszą podeszwą, która wolniej się zużywa na kamienistym podłożu – wszystkie opisane tutaj rodzaje butów można nabyć na witrynie https://nbsklep.pl/damskie/obuwie/biegowe.

W przypadku butów do biegania po asfalcie najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej amortyzacji. Z tego powodu podeszwy takiego obuwia są znacznie grubsze od ich terenowych odpowiedników. Zazwyczaj składają się z warstwy twardej, odpornej na ścieranie gumy oraz wypełnienia z pianki lub bardziej elastycznych rodzajów tworzywa, które odpowiadają za pochłanianie wstrząsów. Buty do biegania po asfalcie charakteryzują się słabo zarysowanym bieżnikiem, gdyż trenujące osoby przemieszczają się po stabilnej i płaskiej powierzchni, natomiast obuwie często posiada konstrukcję zapobiegającą nadpronacji, czyli nadmiernemu zapadnięciu łuku stopy. Związane jest to z faktem, iż sposób stawiania kroków nie różni się znacząco w przypadku jednolitej nawierzchni, toteż występuje możliwość powstawania nieprawidłowości podczas biegu. Z kolei podczas biegania w terenie samo ukształtowanie podłoża zmusza do stawiania stóp w zróżnicowany sposób, co ogranicza ryzyko nadpronacji.

Cholewka i konstrukcja

Buty do biegania po asfalcie z reguły charakteryzują się lżejszą budową, miękką cholewką oraz obecnością przewiewnej siateczki, która zapewnia komfort podczas treningu. Wiąże się to z faktem, iż obuwie tego typu zakładane jest najczęściej w okresie wiosenno-letnim, gdy utrzymanie temperatury nie stanowi tak dużej trudności. Oczywiście można nabyć modele zapewniający większy komfort termiczny, ale na ogół buty na asfalt nie muszą chronić przed tak szerokim spektrum czynników, jak ich terenowe odpowiedniki. W przypadku obuwia trailowego możemy spotkać się z mocniejszym otokiem ochronnym wokół palców oraz dłuższym językiem, który został zszyty ze sztywniejszą cholewką, która ma za zadanie stabilizować stopę w trudnym terenie, a także uniemożliwić wpadanie żwiru i ziemi do środka buta. Obuwie czasami posiada kieszonki na sznurowadła oraz może być przystosowane do mocowania stuptutów. Wszystkie te czynniki wpływają na nieco wyższą wagę butów trailowych.

[Materiał partnera]

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj