Chcesz pracować w USA? Oto co musisz wiedzieć!

0
Reklama

Od listopada 2019 roku Polska stała się beneficjentem ruchu bezwizowego. Wbrew pozorom nie oznacza to, że możemy tam podróżować na podobnej zasadzie jak do krajów należących do UE. Wciąż obowiązują określone zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać. Ruch bezwizowy oznacza, że można udać się w podróż do USA bez konieczności posiadania wizy i osobistej rozmowy z konsulem. Konieczna jest natomiast elektroniczna rejestracja, która pozwala uzyskać autoryzację wyjazdu i wizę ESTA umożliwiającej pobyt w USA, w celach turystycznych i biznesowych, do 90 dni. Warto wiedzieć, że nie daje ona uprawnień do podjęcia legalnej pracy. W tym celu wciąż obowiązuje wiza.

Wiza pracownicza do USA – rodzaje

Wysokie zarobki i możliwości rozwoju sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad przeprowadzką do USA i podjęcia tam pracy. Aby ją uzyskać, potrzebny jest czas i dopełnienie określonych formalności. Choć zadanie jest wymagające- zdecydowanie się opłaca. Jednocześnie warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów wiz, o czym dowiesz się na stronie internetowej: https://estavisa.pl/wiza-pracownicza-do-usa-jak-ja-uzyskac-formalnosci-i-potrzebne-dokumenty/.

WIZA H-1B oraz H-2B

Wiza H- 1B jest przeznaczona dla osób, które mają wysokie kwalifikacje i tytuł, przynajmniej licencjata zawodu specjalistycznego. Wyjazd jest możliwy pod warunkiem, że potencjalny pracownik otrzyma od przyszłego pracodawcy zaproszenie i ofertę zatrudnienia. Przyszły pracodawca ma obowiązek złożyć petycję w Urzędzie Imigracyjnym i określić warunki umowy. Cały proces jest czasochłonny i wymagający- zajmuje nawet kilka miesięcy.

Okres ważności wizy wynosi niecałe 3 lata i można ją przedłużyć o kolejne 2 lata. Z kolei wiza H-2B (pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani) jest przeznaczona dla osób w zawodach, na które istnieje największe zapotrzebowanie. Co więcej, przyszły pracodawca zobowiązany jest wykazać, że długo publikował ogłoszenia o pracę, ale bezskutecznie. Ponadto ma obowiązek wykazać, że w USA brakuje pracowników tej profesji.

Pozostałe rodzaje wiz

Istnieje jeszcze wiza H-3 (staż), która wydawana jest na 2 lata na staż prowadzony przez pracodawcę, ale w innej dziedzinie niż bazowe wykształcenie pracownika. Staż jest płatny, ale nie może być dostępny w kraju, z którego pochodzi uczestnik. Wiza L-1 (pracownicy oddelegowani do oddziału firmy) przysługuje pracownikom zatrudnionym w firmie, której centrala lub filie znajdują się w Stanach. Wymagane jest co najmniej roczne zatrudnienie w firmie i decyzja o transferze. To wygodna i skuteczna opcja, aby podjąć zatrudnienie w USA. Dodatkowym atutem jest możliwość ubiegania się o wizę dla najbliższej rodziny, włącznie z pozwoleniem na pracę dla żony lub męża i naukę dzieci.

Reklama

Ostatnim rodzajem jest wiza 0 dedykowana osobom o szczególnych talentach w dziedzinach takich jak: sztuka, nauka, biznes, sport i wielu innych. Należy jednak spełnić wysokie wymagania, w tym między innymi takie jak: dokumentacja osiągnięć, opinia środowiska,. Wiza traci ważność po 3 latach. Więcej o procedurze ubiegania się o wizę, znajdziesz w artykule dostępnym tutaj: https://estavisa.pl/wiza-pracownicza-do-usa-jak-ja-uzyskac-formalnosci-i-potrzebne-dokumenty/.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj