Dlaczego warto studiować architekturę? Wszystko o studiach architektonicznych

0
Reklama

Zawód architekta jest w naszym kraju uznawany za wyjątkowo prestiżowy. Nie dziwi zatem fakt, że każdego roku mnóstwo młodych osób zgłasza zainteresowanie podjęciem formalnej nauki w tym zakresie. Trwa ona od 3,5 do 4 lat na studiach I stopnia, a następnie od 1,5 roku do 2 lat na studiach II stopnia. Oczywiście istnieje też możliwość odbycia sześcioletnich, jednolitych studiów magisterskich.

Kilka podstawowych informacji

Omawiane studia pozwalają na zdobycie tytułu magistra inżyniera architekta. Oferuje je obecnie 19 publicznych i 7 prywatnych uczelni wyższych- zarówno w trybie stacjonarnym (inaczej dziennym), jak i niestacjonarnym (zaocznym). W toku nauki studenci przyswajają gruntowną wiedzę na temat projektowania architektonicznego, urbanistycznego, konserwatorskiego oraz przestrzennego. Poza tym zgłębiają szczegółowe zagadnienia z następujących dziedzin: materiałoznawstwa, geometrii wykreślnej, mechaniki obiektów budowlanych, ekonomii inwestycyjnej, prawa budowlanego czy etyki zawodowej.

Jak by tego było mało, podczas ćwiczeń praktycznych rozwijają swoją wyobraźnię i kreatywność, a także uczą się gromadzić niezbędne informacje i kształtować środowisko człowieka zgodnie z jego aktualnymi potrzebami użytkowymi. W rezultacie zyskują szerokie wykształcenie techniczno-artystyczne.

Znaczny wzrost szans na znalezienie dobrze płatnego zajęcia

Absolwent studiów architektonicznych przede wszystkim jest uprzywilejowany na rynku pracy. Może bez problemu znaleźć lukratywne zatrudnienie choćby w biurze projektowym, przedsiębiorstwie budowlanym (jako doradca), firmie deweloperskiej, inspektoracie sanitarnym i urzędzie gminy, miasta bądź starostwa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby założył własną działalność gospodarczą i świadczył usługi np. w zakresie projektowania wnętrz, wykonywania dokumentacji technicznej, tworzenia wizualizacji czy nadzorowania inwestycji.

Jeśli chodzi o zarobki, to kształtują się one na średnim poziomie 5600 złotych. Są więc w pełni satysfakcjonujące. Osoba dopiero wkraczająca na ścieżkę kariery zarobi około 3000 zł na rękę, natomiast osoba z dużym doświadczeniem i uznaną pozycją w branży – nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

Reklama

Pozostałe istotne korzyści

Niewątpliwą zaletą bycia architektem jest urozmaicona praca, która polega nie tylko na siedzeniu za biurkiem, ale też na spotkaniach z klientami, załatwianiu spraw urzędowych i prowadzeniu czynności poglądowych w terenie (gwarancja braku nudy). Ogromne znaczenie ma ponadto fakt, że popyt na wiedzę i umiejętności przedstawicieli omawianego zawodu w przyszłości na pewno nie zmaleje. Rozwój społeczeństw jest bowiem nierozerwalnie związany z nieustanną rozbudową infrastruktury mieszkalnej oraz użytkowej.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o wcielaniu w życie własnych wizji, zapisaniu się w pamięci przyszłych pokoleń (budynki to obiekty długowieczne), elastyczności zatrudnienia (etat, freelancing, własna firma itp.) i możliwości uczestniczenia w międzynarodowych przedsięwzięciach czy konkursach branżowych (znakomite perspektywy rozwoju).

Więcej na temat studiowania dziennego lub zaocznego (inżynierskie) dowiesz się na stronie https://www.ssw-sopot.pl/architektura/

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj